5 sposobów na bolesne miesiączki

Doradca Medyczny

Krzysztof Czerwiński

Dla dużej części kobiet miesiączka wiąże się nie tylko z dyskomfortem, lecz również – a nawet przede wszystkim – z uciążliwym bólem. Często pojawia się on już w pierwszych dniach menstruacji i może utrzymywać się przez cały czas trwania krwawienia. Bywa tak dotkliwy, że normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Zapoznaj się z pięcioma sposobami na bóle menstruacyjne, aby łatwiej znosić te dni.

 

Zastosuj ciepły okład

Jeśli ból brzucha nie jest zbyt mocny, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalne sposoby na jego złagodzenie. Jednym z nich jest zastosowanie ciepłych okładów. Wystarczy przyłożyć termofor lub poduszkę elektryczną do brzucha, aby poczuć ulgę. Podobne działanie w przypadku bolesnej miesiączki mogą mieć ciepła kąpiel lub prysznic. Umiarkowane ciepło rozluźnia mięśnie, co prowadzi do zmniejszenia bólu. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może nasilić krwawienie, dlatego nie warto z nią przesadzać.

Sięgnij po środki rozkurczające

Bóle menstruacyjne przybierają często charakter silnych skurczów. Zniwelować to uczucie mogą herbaty ziołowe, na przykład z rumianku, kozłka lekarskiego, nagietka czy dziurawca. W sklepach zielarskich i aptekach dostępne są nawet specjalne mieszanki dla miesiączkujących kobiet. Jeżeli jednak zioła mają zbyt słabe działanie, warto sięgnąć po leki o działaniu rozkurczowym, na przykład wydawaną bez recepty drotawerynę.

Zwolnij tempo życia

Towarzyszące nam codziennie stres, pośpiech i szybkie tempo mogą mieć wpływ także na samopoczucie podczas miesiączki. W tych dniach szczególnie warto trochę zwolnić i zrezygnować z wysiłku fizycznego. Zmniejszeniu dolegliwości sprzyjać może także odpowiednia dieta. Zaleca się spożywanie posiłków lekkostrawnych, takich, które nie powodują wzdęć. Produkty zawierające magnez spowodują z kolei zmniejszenie napięcia mięśni.

Weź tabletkę przeciwbólową

Zastosowałaś naturalne metody, a ból dalej nie ustępuje? Wtedy warto sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. Dla wielu kobiet jest to jedyna możliwość na przetrwanie tych dni w dobrym samopoczuciu. W leczeniu bólów menstruacyjnych stosuje się popularne leki wydawane bez recepty: paracetamol, połączenie paracetamolu z niską dawką kofeiny, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki te można łączyć ze środkami o działaniu rozkurczowym. Działają szybko i skutecznie, dlatego warto zawsze mieć je pod ręką. Lekarz może też zalecić przyjmowanie leku moczopędnego (diuretyka). Z zatrzymaniem wody w organizmie związany jest bowiem ból piersi, również odczuwany podczas krwawienia.

Skonsultuj się z ginekologiem

Zdarza się, że bóle w czasie menstruacji są spowodowane nieprawidłowościami w budowie narządu rodnego (na przykład tyłozgięcie macicy, endometrioza czy zespół policystycznych jajników). Warto więc skonsultować swoje dolegliwości z ginekologiem i podjąć leczenie, aby uniknąć bólu w czasie kolejnych miesiączek.

Dlaczego co miesiąc boli nas brzuch?

reklama