Naturalne przyczyny bólu brzucha w ciąży
Ból brzucha w ciąży może być zjawiskiem naturalnym, wynikającym z powiększania się macicy. Ocenia się, że nawet 90% kobiet odczuwa bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży. Zwykle jest to ból podobny do tego, który występuje przy miesiączkowaniu. Bóle mogą pojawić się także na późniejszych etapach ciąży: są one skutkiem rozwoju płodu i skurczów macicy.
"Nawet 90% kobiet odczuwa bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży"

Groźna rzucawka
Przyczyną ostrego bólu brzucha podczas ciąży może być też stan przedrzucawkowy, czyli stan chorobowy występujący u kobiety ciężarnej zazwyczaj po 20. tygodniu trwania ciąży lub w pierwszych dwóch dobach połogu, którego nie można wytłumaczyć inną przyczyną niż ciąża. Wystąpieniu stanu przedrzucawkowego sprzyjają choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby nerek.
Do objawów stanu przedrzucawkowego zaliczamy:
- nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg),
- obecność dużych ilości białka w moczu (≥ 300 mg/dobę),
- obrzęki kończyn i twarzy.
W dalszej kolejności mogą wystąpić:
- bóle i zawroty głowy,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia świadomości,
- ból brzucha,
- duszności.
Ostatecznie może dojść do rzucawki – jest to stan zagrażający życiu, w którym kobieta w ciąży, która dotąd nie miewała napadu drgawek, doświadcza napadu padaczki. Wystąpienie drgawek rzucawkowych jest zagrożeniem dla życia rozwijającego się płodu oraz dla matki!
Kiedy ból nie jest związany z ciążą
Warto zaznaczyć, że ból brzucha występujący w przebiegu ciąży, zwłaszcza ten ostry, nie zawsze musi mieć związek ze zmianami w układzie rozrodczym i może stanowić objaw różnych, niekiedy bardzo poważnych schorzeń. Ostry ból może pojawić się w niestrawności, wzdęciach, zatruciu pokarmowym, w grypie żołądkowej, czyli zakażeniu wirusami dającym objawy podobne do grypy (ból głowy, uczucie rozbicia, gorączka) oraz zatrucia pokarmowego (ból brzucha, biegunka). Gdy jest bardzo mocny i występuje po prawej stronie, może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego.
Gdy bóle mają charakter skurczowy, towarzyszy im krwawienie lub plamienie - koniecznie udaj się do lekarza!
Skurcze i bóle brzucha w ciąży nie muszą zatem zawsze świadczyć o niebezpieczeństwie poronienia czy porodu przedwczesnego, ale mimo to nie wolno przechodzić nad nimi do porządku dziennego, ponieważ nigdy nie wiemy, co może być ich przyczyną. Z tego powodu wszystkie rodzaje bólów brzucha w ciąży należy natychmiast konsultować z lekarzem.