Jak najszybciej poradzić sobie z bólem gardła?

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Infekcja górnych dróg oddechowych zwana potocznie bólem gardła, najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym i jest związana z chorobą przeziębieniową. Nie jest to jednak regułą. Ból gardła może mieć także inne przyczyny, które nie są związane z infekcją.

 

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Ból gardła jest objawem wielu chorób, między innymi: przeziębienia, grypy, grzybicy jamy ustnej, mononukleozy i chorób wieku dziecięcego (ospa wietrzna, odra, różyczka, szkarlatyna, błonica). Czasem towarzyszy próchnicy zębów, zapaleniu dziąseł, refluksowi żołądkowo – przełykowemu oraz może być wywołany przez palenie tytoniu. Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest angina.

ból gardła

Jak długo występują objawy zapalenia gardła?

Większość zapaleń gardła ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia niezależnie od powodującego je patogenu (wirusa lub bakterii). Należy jednak mieć na uwadze, że nieleczona angina paciorkowcowa wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań, dlatego nie można jej bagatelizować. U osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy ból gardła często jest długotrwały i trudny w leczeniu – zaleca się konsultację z lekarzem, który zaproponuje kompleksową terapię.


"Nie zawsze na jednej wizycie lekarskiej można w 100% rozpoznać przyczynę bólu gardła"

Rozpoznanie choroby

Rozpoznanie choroby odbywa się na podstawie badania przeprowadzonego przez lekarza oraz w oparciu o zebrany od pacjenta wywiad. Doświadczony lekarz szybko zidentyfikuje zakażenie bakteryjne i zaleci odpowiednie leczenie. Należy zdawać sobie sprawę, że 100% rozpoznanie lub wykluczenie zakażenia paciorkowcowego na podstawie obrazu klinicznego nie jest możliwe. Może się okazać, że w trakcie choroby o charakterze wirusowym doszło do tzw. nadkażenia wywołanego przez bakterie, co oznacza, że mamy do czynienia z dwoma patogenami naraz (wirus oraz bakterie).

Warto wiedzieć, że niektóre gabinety lekarskie wyposażone są w szybkie testy na obecność antygenu bakterii Streptococcus pyogenes (tj. paciorkowiec ropny, który powoduje około 90% zachorowań bakteryjnych). Test pozwala na szybkie postawienie diagnozy. U dzieci dodatkowo wykonuje się posiew wymazu z gardła i migdałków. Dodatkowe badania pomocnicze mogą zostać zlecone, gdy obraz i przebieg choroby jest wyjątkowy lub gdy ból trwa bardzo długo i nie poddaje się leczeniu.

Jak leczyć zapalenie i ból gardła?

Leczenie ostrego zapalenia gardła i migdałków zależy od czynnika, który spowodował chorobę. Podawanie antybiotyku w infekcji spowodowanej wirusami jest bezcelowe i nieskuteczne, ponieważ antybiotyk nie działa na wirusy. W takim przypadku leczenie polega na łagodzeniu objawów (ból gardła) za pomocą leków dostępnych bez recepty. Odpowiednie preparaty i dawkowanie pomoże dobrać farmaceuta. Zalecany jest także odpoczynek i picie dużej ilości płynów szczególnie w razie gorączki, aby uniknąć odwodnienia organizmu.


Czy wiesz, że na ból gardła cierpimy zwykle 2-3 razy w ciągu roku?

Ból gardła – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zgłoś się do lekarza, gdy ból gardła długo nie ustępuje (trwa ponad tydzień), nasila się, często nawraca, nie reaguje na leczenie preparatami dostępnymi bez recepty lub gdy występują poniższe objawy:

 • wysoka gorączka – temperatura powyżej 38°C
 • duszność lub trudności w oddychaniu
 • ślinotok lub problemy z połykaniem śliny
 • zażółcenie białkówek oczu
 • opuchlizna szyi
 • szczękościsk
 • przewlekający się, jednostronny ból gardła
 • utrudnione przełykanie, które uniemożliwia spożywanie posiłków i picie wody
 • odwodnienie
 • zmiana głosu – stłumienie, nieustępująca chrypka
 • podbarwienie śliny krwią
 • objawy są tak poważne, że w dużym stopniu wpływają na jakość twojego życia lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie

 

Pamiętaj, zawsze zgłoś się do lekarza jeżeli:

 • chorujesz na HIV/AIDS
 • przyjmujesz leki immunosupresyjne

 

reklama