Ból jajników: czego może być sygnałem?

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Ból jajnika ma charakter przeszywający, kłujący i zlokalizowany jest w podbrzuszu. Nie zawsze musi być objawem choroby. Jeśli jednak towarzyszy mu gorączka, nudności czy obfite krwawienie, należy zgłosić się do lekarza.

 

Ból jajnika może wystąpić podczas owulacji, po stosunku seksualnym, może być spowodowany stresem czy też abstynencją seksualną. Z bólem takim można sobie poradzić stosując po dostępny bez recepty prosty lek przeciwbólowy lub przykładając do bolącego miejsca termofor z ciepłą wodą.


"Jajnik jest narządem bardzo delikatnym, podatnym na działanie wielu czynników"

Funkcja jajników polega na zapewnieniu właściwych warunków dla rozwoju komórki jajowej oraz hormonalnej regulacji cyklu miesiączkowego. Prawidłowe funkcjonowanie jajników jest bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia kobiety. Jajnik jest tymczasem narządem bardzo delikatnym, podatnym na działanie czynników hormonalnych i infekcyjnych.

Torbiele jajnika

Schorzenia jajnika są dość rozpowszechnione, ale zwykle obejmują łagodne otorbienia, będące skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania pęcherzyków, w których dojrzewają komórki jajowe. Łagodne torbiele jajników mogą występować bezobjawowo, ale zdarza się, ze ich obecność wiąże się z występowaniem nasilonych bólów w podbrzuszu i zaburzeń miesiączkowania.

Ból otorbionego jajnika powstaje wskutek powiększania się torbieli jajników i jej ucisku na okoliczne tkanki. Jeśli torbiel pęknie, jej zawartość przedostaje się do jamy otrzewnej, co prowadzi do zapalenia otrzewnej, które z kolei objawia się bardzo silnym bólem brzucha.

Innym stanem chorobowym związanym z torbielą jajnika jest jego skręt, czyli zaciśnięcie się naczyń krwionośnych i zatrzymania dopływu krwi do jajnika. Objawem jest nagły, silny, podobny do kolki ból w dole brzucha. Towarzyszą mu zazwyczaj nudności i wymioty.

Zapalenie przydatków

Ból jajników może mieć też podłoże infekcyjne. Tak jest w przypadku zapalenia przydatków, choroby dotykającej młode, seksualnie aktywne kobiety. Dolegliwość rozwija się w wyniku zakażenia jajnika, jajowodu i więzadeł macicy. W 90% przypadków zakażenie ma charakter wstępujący – oznacza to, że bakterie (gronkowce, paciorkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie) przemieszczają się do przydatków przez pochwę i macicę. Do zakażenia może dojść, gdy kanał macicy jest otwarty: taka sytuacja ma miejsce np. podczas miesiączki.

ból jajników
Ból jajników może mieć podłoże infekcyjne

Ból jajników może być wywołany stresem przez np. zbliżeniem

Objawami zapalenia przydatków są silne, przeszywające, kłujące bóle w dole brzucha, mogą też wystąpić mdłości i gorączka, czasem również biegunka. W leczeniu zapalenia przydatków stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania oraz niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Antybiotykoterapia trwa zwykle do 10 dni. Musi doprowadzić do pełnego wyleczenia, ponieważ przewlekły stan zapalny grozi poważnymi komplikacjami.

Endometrioza

Inną chorobą, której mogą towarzyszyć bóle jajników jest endometrioza. Polega ona na przemieszczaniu się komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamę macicy (są to tzw. komórki ektopowe). Skutkiem endometriozy jest przewlekła reakcja zapalna. Jej objawy nie są liczne, ale należy do nich promieniujący na miednicę ból w podbrzuszu, a także obfite krwawienia miesiączkowe.

reklama