Jakie są najczęstsze bóle głowy Europejczyków?

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Czy wiedziałeś, że najczęściej występującym rodzajem bólu głowy są tzw. napięciowe bóle głowy? Praktycznie każdy dorosły człowiek zazna w życiu napadu tego bólu.

 

Wykazano, że napięciowy ból głowy dotyka w przeciągu całego życia około 80-90% kobiet i około 70% mężczyzn. Najczęściej są to osoby pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. Dla porównania, na migrenę choruje tylko około 10% ludzi, z czego aż 70% stanowią kobiety.

Co ciekawe, napięciowe bóle głowy znacznie częściej występują wśród Europejczyków niż Azjatów czy Amerykanów. Ocenia się, że w ciągu roku aż 80% Europejczyków cierpi z powodu bólu głowy o charakterze napięciowym, podczas gdy w obu Amerykach i Azji wskaźnik ten wynosi 20-30% populacji.


Ból napięciowy to najczęściej występujący rodzaj pierwotnego bólu głowy

U około 25% pacjentów z epizodycznymi napięciowymi bólami głowy dochodzi do tzw. progresji – czyli przekształcenia się bólu w chroniczne, czyli przewlekłe bóle o charakterze napięciowym.

Najważniejsze cechy napięciowego bólu głowy

  • obustronna lokalizacja – ból opisywany jest przez osoby cierpiące jako ucisk, bądź obręcz zaciskająca się wokół głowy (w migrenie ból obejmuje zwykle jedną stronę głowy)
  • nasilenie łagodne do umiarkowanego, choć jest to ból, który często określany jest pacjentów jako męczący i utrudniający koncentrację
  • brak aury poprzedzającej ból, czyli zaburzeń wzrokowych, charakterystycznych dla migreny
  • ból nie nasila się podczas aktywności fizycznej, np. wskutek wchodzenia po schodach
  • brak nudności i wymiotów (objawy częste w migrenie)
  • brak fotofobii (światłowstręt) i fonofobii (dźwiękowstręt), ewentualnie może występować tylko jeden z tych objawów
  • napad bólu może trwać od 30 min do nawet 7 dni

Do czynników wywołujących napad bólu należą: stres, niepokój, głód (np. pominięcie śniadania), niedobory snu i związane z tym zmęczenie, osłabienie, nadużywanie leków przeciwbólowych, napięcie mięśni wynikające z przyjęcia nieprawidłowej postawy ciała (np. złe ułożenie podczas snu).
W doraźnym leczeniu napięciowych bólów głowy zwykle stosuje się paracetamol (w jednorazowej dawce 1000 mg) lub paracetamol w połączeniu z kofeiną, albo leki zawierające kwas acetylosalicylowy (1000 mg) lub ibuprofen.

reklama