Ból w okolicach nerek – co oznacza?

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Ból nerki łatwo jest pomylić z bólem pleców, gdyż podobnie jako on występuje w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jego przyczyną mogą być poważne choroby nerek, dlatego nie wolno go lekceważyć i zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

 

Ból nerek może towarzyszyć licznym schorzeniom tego narządu.

Kamica nerkowa

Stosunkowo częstym schorzeniem jest kamica nerkowa powodująca napady ostrego, bardzo dotkliwego bólu zwanego kolką nerkową. Kamienie nerkowe powstają na skutek wytrącania kwasu moczowego (moczanów), związków wapnia, soli kwasu szczawiowego lub powstawania złogów aminokwasu cystyny. Ból powstaje w wyniku przemieszczania kamieni z nerek do moczowodów i pęcherza.


"Kamica nerkowa powoduje napady ostrego, bardzo dotkliwego bólu"

W napadzie kolki nerkowej stosuje się leki przeciwbólowe (najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen) i rozkurczowe (hioscyna, oksyfenonium, papaweryna, drotaweryna), pomoże też ciepła kąpiel i picie dużej ilości płynów.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Inną przyczyną bólu nerki może być ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta ma podłoże bakteryjne i rozwija się wskutek nieleczonej lub źle leczonej infekcji cewki moczowej lub pęcherza moczowego, która „przeszła” na nerki. Zakażenie dróg moczowych wywołują najczęściej bakterie bytujące w jelicie, które przez cewkę moczową, pęcherz, moczowody dostają się do nerki.

ból nerek


Ból nie jest typowym objawem wczesnego raka nerki, co powoduje, że nowotwór często wykrywany jest już w stadium zaawansowanym, kiedy guz osiąga znaczny rozmiar lub dochodzi do naciekania raka poza nerkę

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek charakteryzuje się występowaniem tępego bólu w okolicy lędźwiowej, wydalaniem małych ilości moczu (mniej niż 500 ml na dobę), obecnością krwi w moczu, gorączką i obrzękami. Dochodzi też do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Leczenie polega na antybiotykoterapii.

Inne przyczyny bólu nerek

Przyczyną bólu nerki mogą być też zaburzenia w odpływie moczu, wywołane niedrożnością dróg moczowych. Z sytuacją taką możemy mieć do czynienia w przeroście gruczołu krokowego (prostata), przy nowotworach macicy, jajnika, okrężnicy czy tętniakach aorty.

Utrudniony odpływ moczu powoduje wodonercze, czyli gromadzenie się moczu w nerkach. Gwałtowne wystąpienie wodonercza może dawać objawy podobne do napadu kolki nerkowej.

reklama