Bóle kości: choroba złych przyzwyczajeń

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Każdego z nas choć raz “łamało w kościach” z powodu grypy. Ale bóle kości to nie tylko łamanie podczas grypy. Niektóre przyczyny bólów kości mogą bowiem wskazywać na o wiele poważniejsze schorzenia.

 

Bóle kostne – przyczyny i leczenie

Bóle kości najczęściej występują u osób w podeszłym wieku. Zazwyczaj są wywołane przez choroby reumatyczne o charakterze zwyrodnieniowym (choroba zwyrodnieniowa stawów) lub stany zapalne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa).


"Bóle kostne najczęściej występują u osób w podeszłym wieku"

Bóle odczuwane są zwykle w kolanach, kręgosłupie, stawach rąk i nóg. Stają się szczególnie dotkliwe w godzinach porannych. W zaawansowanych stanach ból kostny przechodzi w postać ciągłą, a postępujące patologiczne zmiany w stawach mogą doprowadzić nawet do zupełnego unieruchomienia.

Bóle kości leczy się najczęściej przy pomocy leków przeciwbólowych i  przeciwzapalnych. Skuteczną metodą jest również fizjoterapia – ćwiczenia i masaże. W stanach bardziej zaawansowanych może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, polegającego na zastąpieniu protezą stawu dotkniętego zapaleniem.

Bóle układu kostno-stawowego

Jednymi z najczęstszych bólów układu kostno-stawowego są z kolei bóle w okolicach szyi i barku. Występują nieco częściej u kobiet (13,5%) niż u mężczyzn (9,5%). Ryzyko pojawienia się tych dolegliwości zwiększa się, jeżeli wykonujesz ciężką pracę fizyczną, manualną, chorujesz na depresję lub jesteś w podeszłym wieku. Bóle w okolicy szyi najczęściej są spowodowane obciążeniami mechanicznymi, ale ich przyczyną bywają również choroby kręgosłupa. Dolegliwości te mogą również towarzyszyć bólom napięciowym – najczęstszej postaci bólów głowy.

Jak można radzić sobie z dyskomfortem i bólem? Skuteczną metodą jest ogrzewanie barku i szyi, na przykład poprzez plastry rozgrzewające. Jeśli ból jest uporczywy, warto zastosować któryś z popularnych środków przeciwbólowych (na przykład paracetamol lub NLPZ). Dobre efekty dają również specjalnie dobrane masaże oraz ćwiczenia. Kiedy problem bólu staje się długotrwały, warto sprawdzić, czy nasza postawa jest prawidłowa. Często to właśnie wady postawy stają się przyczyną dokuczliwego bólu, a ich korekcja może zmniejszyć dolegliwości.


Należy unikać schładzania ciała, przeciągów i wilgoci, ponieważ mają zły wpływ na nasze kości

Należy jednak pamiętać, że częstą przyczyną bólów kości są nieprawidłowe nawyki utrwalane latami, takie jak prowadzenie siedzącego trybu życia lub przyjmowanie złej postawy za biurkiem. Warto więc przyjrzeć się swoim codziennym przyzwyczajeniom i zmienić te szkodliwe. Poprawę może przynieść nawet wprowadzenie krótkich przerw w pracy, przeznaczonych na rozluźnienie mięśni.

reklama