Bóle kostno-stawowe: objawy i czynniki ryzyka

Lek. med. Chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Pojawiają się nawet przy nieznacznym wysiłku fizycznym. Często towarzyszą chorobom stawów i dotykają osoby starsze. Bóle kostno-stawowe potrafią uprzykrzyć życie. Jak można z nimi walczyć?

 

W naszym ciele znajdziemy ponad 240 kości, to rusztowanie, które utrzymuje miękkie części ciała. To do kości przyczepione są też mięśnie. Kości z kolei połączone są stawami, które składają się z panewki i glówki pokrytych chrząstką.

Objawy bólów kostno-stawowych

W wyniku choroby zwyrodnieniowej chrząstka stawowa staje się mocno zużyta, co powoduje, że kości zaczynają ocierać się o siebie. To z kolei wyzwala ból. Jest on odczuwany najczęściej w kolanach, biodrach, nadgarstkach, łokciach, stopach i kręgosłupie. Często opisuje się go jako sztywność stawów po dłuższym bezruchu, na przykład po przebudzeniu. Można również zaobserwować charakterystyczne trzeszczenie stawów. W zaawansowanych przypadkach dochodzi nawet do unieruchomienia uszkodzonego stawu.

Czynniki ryzyka

Niestety, ścieranie i zużywanie się chrząstki jest naturalną konsekwencją codziennej aktywności i dotyczy każdego z nas. Problem pogłębia się, gdy dochodzi do urazów, w tym zwichnięć czy obtłuczeń. Bóle kostno-stawowe częściej dotykają osoby intensywnie uprawiające sport oraz osoby z nadwagą lub otyłością, ponieważ zarówno intensywny ruch, jak i zbyt wysoka waga obciążają stawy. Bóle te często są też przypadłościa zawodową – dotykają osoby, które dużo czasu spędzają w jednej pozycji lub podnoszą ciężkie przedmioty.


"Najpowszechniejszą przyczyną bólu stawów jest choroba zwyrodnieniowa"

Niewątpliwie czynnikiem ryzyka jest też nasz wiek, choć należy podkreślić, że zaawansowany wiek wcale nie oznacza, że zwyrodnienie stawów wystąpi. Ryzyko na pewno zmniejszy odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i dbałość o stawy.


Bywa, że bolesność stawów uwarunkowana jest skłonnościami dziedzicznymi

Jak zwalczyć bóle?

W walce z problemami kostno-stawowymi przede wszystkim nie należy nadwyrężać stawów. Warto więc rozważyć rezygnację ze zbyt intensywnej i częstej aktywności fizycznej. W stanach silnego bólu pomogą ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Jeśli jednak cierpienie dokucza nam często, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zaleci rehabilitację, zmianę diety lub suplementację odpowiednimi składnikami.

Jak zapobiegać bólom kostno-stawowym?

Bólom kostno-stawowym można jednak zapobiec. Przede wszystkim należy dbać o zdrowie kości i stawów, w czym pomogą regularne ćwiczenia. Wzmocnienie tych partii ciała sprawi, że będą się wolniej zużywać. W zapobieganiu bólu kości i stawów istotne może być też zastosowanie właściwej diety, żywność jest bowiem naturalnym źródłem substancji, które budują kości i stawy. Jedźmy więc dużo nabiału, produktów zbożowych i strączkowych.

reklama