Bóle szyi i karku

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Bóle w okolicy szyi i karku należą do najczęstszych bólów układu kostno-stawowego. Ból w okolicy szyi, trwający dłużej niż 3 miesiące, odczuwa około 70% populacji. Bóle te są nieco częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

 

Przyczyny bólu szyi i karku

Najczęstszymi przyczynami bólów szyi i karku są: prace ręczne (zwłaszcza te monotonne), ciężki wysiłek fizyczny, podeszły wiek. Bólom taki sprzyjają także stany depresyjne. Bóle szyi wynikają z faktu, że jest to niezwykle „pracowita” część naszego ciała. Szyja porusza się niemal stale podczas godzin czuwania, wykonując ruchy zginające, rotacyjne, które obciążają stawy szyjnego odcinka kręgosłupa oraz otaczające je mięśnie. Oprócz „przepracowania” przyczyną bólu odczuwanego w okolicy szyi i karku mogą być choroby kręgosłupa, a także reumatoidalne zapalenie stawów. Bóle odczuwane w okolicach szyi i karku mogą być także związane z napięciowymi bólami głowy, stanowiąc ich dodatkowy objaw.
Przyczyną najczęstszej postaci bólu szyi i karku jest nadmierne naciągnięcie więzadeł pod wpływem przeciążeń posturalnych (związanych z utrzymywaną przez długi czas nieprawidłową pozycją ciała). Mogą one występować podczas długotrwałego siedzenia w niewłaściwej pozycji, podczas leżenia lub spania z głową w niewygodnej pozycji czy podczas pracy w pozycjach wywołujących naprężenia karku.

Bóle szyi i karku

Najczęstszym przeciążeniem jest niewłaściwa postawa w pozycji siedzącej – siedzenie z głową wysuniętą do przodu. Postawę taką często przyjmujemy za biurkiem podczas pracy z komputerem. Nawyk przyjmowania zgarbionej postawy w pozycji siedzącej może utrzymywać się przez wiele lat, nie wywołując bólu szyi ani karku. Jednak z chwilą pojawienia się bólu karku nie możesz już siadać w dotychczasowy sposób, ponieważ taka postawa będzie jedynie utrwalała omówiony wyżej stan nadmiernego naciągnięcia tkanek. Niewłaściwa postawa sama w sobie może wywoływać ból karku. Jeśli jednak doszło już do rozwoju problemów z karkiem, niewłaściwa postawa często będzie nasilała ich objawy, a zawsze będzie je utrwalała.
Przy pierwszym pojawieniu się bólu pochodzenia posturalnego można go z łatwością wyeliminować i to jedynie przez korekcję postawy. Jednak w miarę upływu czasu nieskorygowana, przyjmowana nawykowo, niewłaściwa postawa powoduje zmiany struktury i kształtu stawów. Ulegają one wtedy nadmiernemu zużyciu i tracą elastyczność, w następstwie czego przedwcześnie się starzeją. Zatem wpływ niewłaściwej postawy w dłuższej perspektywie czasowej może być równie silny i szkodliwy, jak działanie urazu.

Sposoby na ból szyi i karku

Jak radzić sobie z bólami szyi i karku? Podstawą jest przyjmowanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia – możliwie jak najbardziej wyprostowanej, bez garbienia się, wsuwania głowy do przodu. Zaleca się także robienie regularnych przerw w pracy, podczas których należy zmieniać postawę z głową wysuniętą do przodu lub szyją zgiętą przez dłuższy czas na postawę prawidłową. Pomocne będą także ćwiczenia polegające na wykonywaniu co pewien czas kilku obrotów głową – raz w prawo, raz w lewo. 2-3 razy w tygodniu zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie szyi i karku. W leczeniu bólów szyi i karku skuteczne są masaże.
W leczeniu bólu szyi i karku pomocne będzie także ogrzewanie bolących miejsc (np. stosowanie plastrów lub maści rozgrzewających), przyjmowanie popularnych środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (te ostatnie warto stosować miejscowo w postaci żelów lub maści). Objawy mogą także ustąpić po podaniu trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych (przyjmowanych na noc), zastosowaniu akupunktury lub miejscowych blokad w okolicy wyrostków kręgosłupa szyjnego.

reklama