Co oznacza ból w pachwinie?

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Ból w pachwinie może być objawem wielu różnych schorzeń, dotyczących różnych tkanek i narządów. Proces chorobowy objawiający się bólem pachwiny może toczyć się w obrębie samej pachwiny, ale także jamy brzusznej, miednicy czy kręgosłupa. Z tego powodu pacjenci z bólami pachwiny trafiają do lekarzy różnych specjalności – chirurgów, ortopedów, urologów, wenerologów czy internistów.

 

Częstą przyczyną bólu odczuwanego w pachwinie są naciągnięcia mięśni i więzadeł związane z urazami sportowymi. Sportem szczególnie sprzyjającym urazom w pachwinie jest piłka nożna. Nawet 18% piłkarzy uskarża się na urazy pachwiny, do których dochodzi zwykle wskutek wykonywania nagłych ruchów – zrywania się do biegu, kopania czy gwałtownego zwrotu. Ból pachwiny objawia się bolesnością wewnętrznej części uda, gdyż wynika to z uszkodzenia mięśni przywodzicieli.


"Nawet 18% piłkarzy uskarża się na urazy pachwiny"

Gdy winne są węzły chłonne

Jedną z przyczyn bólu odczuwanego w pachwinie może być powiększenie znajdujących się tu węzłów chłonnych. Ich rola polega na zapewnieniu warunków sprzyjających dojrzewaniu i namnażaniu limfocytów – komórek układu odpornościowego, które uczestniczą w zwalczaniu bakterii i wirusów. W przypadku skaleczenia, przez które wdało się zakażenie bakteryjne (np. paciorkowcami) może dojść do powiększenia się węzłów chłonnych w pachwinach. Takiemu stanowi towarzyszy zazwyczaj ból i gorączka oraz czerwone pasma na skórze, odpowiadające przebiegowi naczyń limfatycznych. Bolesne powiększenie węzłów chłonnych pachwiny może także nastąpić w przebiegu chorób wenerycznych – rzeżączki, kiły czy wrzodu wenerycznego.

Częsta przypadłość – przepuklina

Niebezpieczną przyczyną bólu w pachwinie, na którą trzeba zwrócić uwagę, może być przepuklina pachwinowa. To niewątpliwie najczęściej spotykany typ przepukliny brzusznej, występujący nawet u 1/4 populacji. Przepuklina pachwinowa tworzy się w wyniku nieodpowiedniego przemieszczenia zawartości jamy brzusznej poprzez otwór występujący w przedniej ścianie brzucha, w okolicach pachwiny. Ryzykiem zachorowania obciążeni są w większym stopniu mężczyźni, gdyż w okresie dojrzewania, u mężczyzn jądra zstępują z brzucha do moszny, właśnie poprzez kanał pachwinowy. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może ona doprowadzić do uwięźnięcia jelita, powodującego martwicę lub przedziurawienie jelit.

Inne przyczyny bólu w pachwinie

U mężczyzn przyczyną bólu w pachwinie mogą być też żylaki powrózka nasiennego. Jest to choroba dotycząca około 10- 20%, mężczyzn, głównie młodych. W ponad 90% przypadków żylaki występują lewostronnie. Choroba dotyczy głównie chłopców w przedziale wiekowym 12- 15 lat, ale mogą wystąpić także u starszych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego wymagają leczenia (najlepiej chirurgicznego), gdyż mogą prowadzić do  bezpłodności.


Czasami choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może dawać bóle promieniujące do pachwiny

Bóle promieniujące do pachwiny mogą być też skutkiem innych męskich dolegliwości takich jak: urazy moszny, stan zapalny jąder i najądrzy czy skręt jądra.

U kobiet bóle w pachwinie mogą wystąpić w przebiegu stanów zapalnych jajników i jajowodów, torbieli jajników. Bóle promieniujące do pachwiny mogą być również skutkiem kamicy nerkowej, wczesnego stadium choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego czy guzów nowotworowych rozwijających się w miednicy i bliższym końcu kości udowej. Bardzo groźną chorobą mogącą objawiać się bólem w pachwinie jest tętniak aorty.

reklama