Co to jest migrena i jak ją leczyć?

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Migrena to jeden z najczęstszych pierwotnych bólów głowy. Szacuje się, że dotyka około 10% populacji. Częściej na migrenę cierpią kobiety – stanowią około 75% chorych. U ponad 5% pacjentów stwierdza się migrenę w wywiadach rodzinnych.

 

Objawy migreny

Ból migrenowy może mieć nasilenie od umiarkowanego do dużego, wtedy określany jest przez chorych jako silny. W przypadku migreny ból najczęściej zlokalizowany jest po jednej stronie głowy (ale nie zawsze po tej samej stronie), ma charakter pulsujący, kłujący. Może się nasilać podczas aktywności fizycznej. Napady trwają od 4 do 72 godzin. Objawami towarzyszącymi są nudności i wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy.

Warto wiedzieć, że u 60-70% chorych występują tzw. objawy prodromalne, takie jak: euforia, wilczy głód, zmęczenie, zawroty głowy.

Migrena 1

Ból może być również poprzedzony tzw. aurą (występuje u około 30% chorych). Najczęściej występuje aura wzrokowa, odczuwana przez chorych jako: błyski świetlne, mroczki migoczące lub linie świetlne w kształcie fortyfikacji. Może dojść nawet do krótkotrwałej i na szczęście odwracalnej utraty wzroku.

Niektóre osoby chore na migrenę mają także zaburzenia neurologiczne – opadnięcie powieki lub zaburzenia ruchu gałek ocznych. To objawy, które niekiedy utrzymują się u dość długo, ale są odwracalne. Może pojawić się także drętwienie lub osłabienie rąk lub nóg, a nawet zaburzenia mowy.


"W trakcie fazy migreny zwanej aurą, może dojść do przejściowej utraty wzroku"

Rokowania

Migrena na ogół pojawia się przed 30. rokiem życia, po 50. roku życia ustępuje lub ulega złagodzeniu. Warto wiedzieć, że w przebiegu choroby występują okresy zaostrzeń i remisji.

Aby leczenie migreny było skuteczne, wybrany lek należy przyjąć możliwie wcześnie (na początku napadu) i od razu w odpowiednio dużej dawce.


Przypadki migreny rozpoznaje się również u dzieci. Statystyki wskazują jednak, że największa ilość chorych występuje wśród osób w wieku średnim.

Profilaktyka migreny

Warto ją rozważyć, jeżeli napady są nasilone i częste, np. występują częściej niż raz w tygodniu. Odpowiednią terapię powinien zalecić jednak lekarz. Dobór właściwych leków może zależeć od współistniejących chorób, na które cierpi dany pacjent – np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zaburzenia snu, depresja.

Jak rozpoznać rodzaj bólu głowy? 

reklama