Co to jest neuralgia i jak z nią walczyć?

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Cierpisz na przewlekły, kłujący ból, któremu towarzyszy mrowienie lub drętwienie? To może być nerwoból. Skąd się bierze i jak go leczyć?

 

Neuralgie (czyli nerwobóle, bóle neuropatyczne) pojawiają się między 40. a 60. rokiem życia i częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Są skutkiem uszkodzenia lub upośledzeniem funkcji układu nerwowego (mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych).

Przyczyny nerwobólów

Najczęstszymi przyczynami powstawania nerwobóli są:

  • uraz,
  • infekcja,
  • niedokrwienie,
  • zaburzenia metaboliczne (cukrzyca),
  • uszkodzenie struktur nerwowych przez ucisk,
  • czynniki chemiczne
  • promieniowanie.

"Nerwobóle znacznie częściej dotykają kobiety"

Rodzaje neuralgii

1. Neuralgia trójdzielna (skutek uszkodzenia nerwów czuciowych w obrębie czaszki, może wynikać z np. z zapalenia zatok)
2. Neuralgia nerwu językowo-gardłowego (ból w okolicach migdałków, podniebienia, języka, aż po ucho)
3. Neuralgia międzyżebrowa (bóle w klatce piersiowej oraz okolicach żeber)
4. Neuralgia popółpaścowa (ból skóry w miejscu, w którym występował półpasiec; może się pojawiać nawet wiele lat po wyleczeniu półpaśca)
5. Neuralgia splotu ramiennego (ból w okolicy barku, przechodzący na całe ramię, nasilający się przy ruchach głowy i rąk, kaszlu, kichaniu)

Jak objawia się nerwoból?

Nerwoból
Pacjenci najczęściej skarżą się na ból kłujący, szarpiący i promieniujący, któremu towarzyszy uczucie mrowienia i drętwienia, niedowład, zaburzenia czucia

Pacjenci najczęściej skarżą się na ból kłujący, szarpiący i promieniujący, któremu towarzyszy uczucie mrowienia i drętwienia, niedowład, zaburzenia czucia. Nerwoból może mieć charakter spontaniczny lub mogą go wywołać bodźce mechaniczne, termiczne (ciepło, zimno), chemiczne czy nawet ruch ciała. Ból może być ciągły, ciągły z zaostrzeniami lub przerywany. Nerwoból ma charakter przewlekły i uporczywy. Przyjmowane leki przeciwbólowe często nie przynoszą ulgi, a ból znacząco obniża jakość życia doświadczających go osób.

Leczenie neuralgii

Samoleczenie nerwobólów polega na stosowaniu maści z zawartością niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu), plastrów rozgrzewających, okładów oraz dostępnych bez recepty doustnych leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen.


Czasami ataki nerwobóli znikają same

Pamiętajmy, by lek przeciwbólowy, którego chcemy użyć w samoleczeniu nerwobólu, był odpowiednio dobrany do stanu naszego zdrowia. Paracetamol może być bezpiecznie stosowany przez chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, alergią oraz cierpiących na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

W przypadku bardziej nasilonych bólów konieczne może się okazać leczenie specjalistyczne za pomocą leków przeciwbólowych podawanych domięśniowo, leków przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych. Do leków takich należą wydawane na receptę: karbamazepina, amitryptylina lub inne preparaty (m.in. fenytoina, kwas walproinowy, topiramat, lamotrygina, gabapentyna, baklofen, klonazepam). Zaleca się również przyjmowanie witamin z grupy B, które przyspieszają regenerację uszkodzonych nerwów. W przypadku często nawracających neuralgii warto skonsultować się z lekarzem.

 

reklama