Czy dieta ma wpływ na stosowane leki?

Doradca Medyczny

Krzysztof Czerwiński

Czy leki można popijać kawą? Czy można je przyjmować na czczo? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o wpływie diety na leki.

 

Czy kawa pomaga na ból głowy?

Kawa zawiera substancję należącą do grupy tzw. alkaloidów – kofeinę. Nie zaleca się łączenia kawy z lekiem przeciwbólowym. Lepiej wybrać właściwy lek złożony, który zawiera w sobie substancję czynną o działaniu przeciwbólowym (np. paracetamol) i kofeinę, która przyspiesza i nasila działanie środka przeciwbólowego. W przypadku takiego połączenia odpowiedniej dawki kofeiny i leku przeciwbólowego, uzyskamy silniejsze i szybsze działanie przeciwbólowe, bez ryzyka wystąpienia interakcji.

Nie zaleca się łączenia kawy z lekiem przeciwbólowym
Nie zaleca się łączenia kawy z lekiem przeciwbólowym

 

Popijanie leku zawierającego paracetamol kawą zwiększa szybkość jego działania?

Aby nie doprowadzić do skutków ubocznych, środki przeciwbólowe powinno się popijać wodą. Przykładowo, w skutek popicia kawą preparatu przeciwbólowego zawierającego kwas acetylosalicylowy może dojść do uszkodzenia błony śluzowej żołądka.


"Paracetamol zażywany na czczo działa szybciej"

Czy środki przeciwbólowe można stosować na czczo?

Preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (czyli tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne), zawierające kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, czy naproksen – nie powinny być przyjmowane na czczo. Paracetamol, jako lek działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, może być stosowany na czczo, ponieważ nie podrażnia śluzówki żołądka. Co więcej, paracetamol zażywany na czczo działa szybciej.

Leki z paracetamolem pomagają na objawy kaca?

Przyjmowanie leków z paracetamolem w trakcie kaca jest przeciwwskazane. Dzień po spożyciu alkoholu, we krwi znajduje się jeszcze pewna ilość nierozłożonego etanolu oraz jego metabolity, które wchodzą w interakcję z paracetamolem i mogą spowodować uszkodzenie komórek wątroby.

Czy produkty mleczne wpływają na działanie leków?

Wapń zawarty w produktach mlecznych wchodzi w specyficzną reakcję chemiczną 
z niektórymi lekami zawierającymi substancje przeciwbakteryjne stosowane m.in. 
w schorzeniach układu oddechowego i moczowego (z grupy fluorochinolonów). Dochodzi wówczas do wytrącenia się nierozpuszczalnego w wodzie związku chemicznego, który prowadzi do zmniejszenia skuteczności działania leków. Z kolei przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy (czyli leków na zgagę) opartych na solach wapnia wraz z dużą ilością produktów mlecznych może prowadzić do uszkodzenia nerek.


Sok grejpfrutowy podwyższa stężenie we krwi szeregu leków

Czy zażycie leku bezpośrednio po posiłku bogatym w tłuszcz, zmniejszy jego skuteczność działania?

Posiłki bogate w tłuszcz spowalniają wchłanianie leków, takich jak paracetamol czy NLPZ, do krwi, a to może opóźnić ich działanie terapeutyczne. Istnieją jednak substancje czynne, które lepiej wchłaniają się do krwi, gdy w przewodzie pokarmowym znajduje się tłuste jedzenie.

Czy rygorystyczna dieta wpływa na działanie leków nasercowych?

Tak, jeżeli dieta zawiera składniki bogate w błonnik, który zmniejsza wchłanialność cząsteczek leku. Interakcja ta ma szczególne znaczenie w przypadku preparatów nasercowych – może niebezpiecznie zmniejszyć ich działania farmakologiczne.

 

reklama