Czy kawa pomaga na ból głowy?
Kawa zawiera substancję należącą do grupy tzw. alkaloidów – kofeinę. Nie zaleca się łączenia kawy z lekiem przeciwbólowym. Lepiej wybrać właściwy lek złożony, który zawiera w sobie substancję czynną o działaniu przeciwbólowym (np. paracetamol) i kofeinę, która przyspiesza i nasila działanie środka przeciwbólowego. W przypadku takiego połączenia odpowiedniej dawki kofeiny i leku przeciwbólowego, uzyskamy silniejsze i szybsze działanie przeciwbólowe, bez ryzyka wystąpienia interakcji.

Popijanie leku zawierającego paracetamol kawą zwiększa szybkość jego działania?
Aby nie doprowadzić do skutków ubocznych, środki przeciwbólowe powinno się popijać wodą. Przykładowo, w skutek popicia kawą preparatu przeciwbólowego zawierającego kwas acetylosalicylowy może dojść do uszkodzenia błony śluzowej żołądka.
"Paracetamol zażywany na czczo działa szybciej"
Czy środki przeciwbólowe można stosować na czczo?
Preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (czyli tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne), zawierające kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, czy naproksen – nie powinny być przyjmowane na czczo. Paracetamol, jako lek działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, może być stosowany na czczo, ponieważ nie podrażnia śluzówki żołądka. Co więcej, paracetamol zażywany na czczo działa szybciej.
Leki z paracetamolem pomagają na objawy kaca?
Przyjmowanie leków z paracetamolem w trakcie kaca jest przeciwwskazane. Dzień po spożyciu alkoholu, we krwi znajduje się jeszcze pewna ilość nierozłożonego etanolu oraz jego metabolity, które wchodzą w interakcję z paracetamolem i mogą spowodować uszkodzenie komórek wątroby.
Czy produkty mleczne wpływają na działanie leków?
Wapń zawarty w produktach mlecznych wchodzi w specyficzną reakcję chemiczną z niektórymi lekami zawierającymi substancje przeciwbakteryjne stosowane m.in. w schorzeniach układu oddechowego i moczowego (z grupy fluorochinolonów). Dochodzi wówczas do wytrącenia się nierozpuszczalnego w wodzie związku chemicznego, który prowadzi do zmniejszenia skuteczności działania leków. Z kolei przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy (czyli leków na zgagę) opartych na solach wapnia wraz z dużą ilością produktów mlecznych może prowadzić do uszkodzenia nerek.
Sok grejpfrutowy podwyższa stężenie we krwi szeregu leków
Czy zażycie leku bezpośrednio po posiłku bogatym w tłuszcz, zmniejszy jego skuteczność działania?
Posiłki bogate w tłuszcz spowalniają wchłanianie leków, takich jak paracetamol czy NLPZ, do krwi, a to może opóźnić ich działanie terapeutyczne. Istnieją jednak substancje czynne, które lepiej wchłaniają się do krwi, gdy w przewodzie pokarmowym znajduje się tłuste jedzenie.
Czy rygorystyczna dieta wpływa na działanie leków nasercowych?
Tak, jeżeli dieta zawiera składniki bogate w błonnik, który zmniejsza wchłanialność cząsteczek leku. Interakcja ta ma szczególne znaczenie w przypadku preparatów nasercowych – może niebezpiecznie zmniejszyć ich działania farmakologiczne.