Aminotransferaza alaninowa (ALAT) to enzym uczestniczący w metabolizmie aminokwasów. Występuje głównie w komórkach wątroby, a także (w mniejszej ilości) w mięśniach szkieletowych, w mięśniu sercowym i nerkach. Wzrost aktywności ALAT we krwi wskazuje na toksyczne uszkodzenie wątroby. Aktywność ALAT wyraża się w jednostkach międzynarodowych w przeliczeniu na litr osocza krwi (IU/L). Aktywność ALAT uznawana za górną granicę normy wynosi 40 IU/L. Za niebezpieczny uważa się wzrost ALAT stanowiący 3-krotność tej wartości (tj. 120 IU/L).
Uczestników badania podzielono na dwie grupy: pierwsza otrzymywała placebo, druga paracetamol w dawce 2 razy 1 g dziennie przez 12 tygodni. Funkcje wątroby oceniano w 2., 4., 6. i 12. tygodniu obserwacji.
W grupie przyjmującej paracetamol średnia aktywność ALAT w 12 tygodniu wynosiła 25,4 IU/L, a grupie placebo 19,0 UI/L. Po uwzględnieniu wartości wyjściowej oznaczało to różnicę wynoszącą 3,6 UI/L. Tylko jedna osoba została wykluczona z badania z powodu wzrostu ALAT przekraczającego trzykrotność normy.
Zdaniem autorów badania codzienne przyjmowanie paracetamolu w ilości odpowiadającej połowie dawki maksymalnej wiąże się z niewielkim wzrostem ALAT, najprawdopodobniej pozbawionym znaczenia klinicznego.
Ważne: 2 gramy paracetamolu znajdują się zwykle w 4 tabletkach popularnych leków przeciwbólowych. Pamiętaj, lecz się mądrze i zawsze sprawdzaj dokładną dawkę substancji czynnej w konkretnym leku, który stosujesz.
Źródło: Clinical Biochemistry