Czy wiesz, że… Przyjmowanie leków przeciwbólowych wraz z posiłkiem spowalnia ich działanie

Dr n. biol. Doradca Medyczny

Tadeusz Lietz

Powszechnie zalecanym sposobem stosowania leków przeciwbólowych, a zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jest przyjmowanie ich wraz z posiłkiem. Ma to na celu ograniczenie ewentualnych dolegliwości związanych z podrażnieniem błony śluzowej żołądka.

 

Wyniki opublikowanych wiosną tego roku badań wskazują jednak, że ceną jaką płacimy za łączenie leków przeciwbólowych z jedzeniem, może być znaczące opóźnienie ich działania. Jedzenie wprawdzie nie miało istotnego wpływu na skuteczność paracetamolu, metamizolu czy substancji z grupy NLPZ, ale wyraźnie wydłużało czas do osiągnięcia przez nie stężenia maksymalnego w osoczu krwi.

Posiłek zmniejszał też stężenie maksymalne leku w osoczu krwi, a prawidłowość ta również dotyczyła substancji czynnych o największej szybkości wchłaniania do krwiobiegu, takich jak kwas acetylosalicylowy, diklofenak, ibuprofen i paracetamol.

Zdaniem autorów badania przyjmowanie popularnych leków przeciwbólowych wraz z jedzeniem może znacznie opóźniać ich działanie i przez to skłaniać pacjentów do częstszego sięgania po kolejną dawkę leku, co z kolei stwarza ryzyko jego przedawkowania.

Źródło: British Journal of Clinical Pharmacology


reklama