Dlaczego bolą nas piersi?

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Ból piersi jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet w poradniach onkologicznych i ginekologicznych. Około 80% kobiet w pewnych okresach swojego życia skarży się na bóle sutków, z czego aż 30% kobiet uznaje te bóle za uciążliwe.

 

Bóle piersi można podzielić na cykliczne, niecykliczne oraz bóle spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w układzie kostno-stawowym klatki piersiowej.

I znowu winne hormony…

Bóle piersi typu cyklicznego występują aż u 70% kobiet skarżących się na ból sutków. Główną przyczyną tych bólów są zaburzenia równowagi hormonalnej, ich natężenie zależy bowiem od fazy cyklu miesiączkowego. Problem pojawia się zwykle na 3-4 dni przed wystąpieniem menstruacji, kiedy organizm zaczyna zwiększać wytwarzanie estrogenów oraz prolaktyny. To właśnie te zmiany hormonalne wiążą się z wystąpieniem bolesności, obrzmienia piersi, a także ich nadwrażliwości na dotyk. Dolegliwości te ustępują, gdy stężenia hormonów powracają do normy i rozpoczyna się krwawienie.

ból piersi
Około 80% kobiet w pewnych okresach swojego życia skarży się na bóle sutków

"U nastolatek bolesne piersi to zwykle objaw dojrzewania"

Bóle niecykliczne są znacznie rzadsze: nie są one zależne od cyklu miesiączkowego, mogą występować przed lub po menopauzie. Podobnie jak bóle cykliczne, mogą być wywołane zaburzeniami hormonalnymi, ale jako dodatkową przyczynę wymienia się również zmiany morfologiczne w strukturze sutka.

Piersi bolą? Tego unikaj

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia bólu piersi są: palenie tytoniu, nadużywanie kofeiny i przewlekły stres. Bólom sprzyjają też czynniki psychologiczne, takie jak bezsenność, nerwice, brak partnera. Mimo że brakuje jednoznacznych dowodów wskazujących na związek bólów piersi z ryzykiem raka gruczołu piersiowego, każda pacjentka zgłaszająca się z bólami piersi wymaga starannej diagnostyki (USG piersi, mammografia).

Leczenie bólów piersi

Najskuteczniejszymi lekami stosowanymi w bólu cyklicznym i niecyklicznym są tamoksifen, danazol oraz bromokryptyna – wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Bóle piersi spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi ściany klatki piersiowej zwalcza się za pomocą NLPZ, a przy bardziej nasilonych dolegliwościach stosuje się zastrzyki środków znieczulenia miejscowego oraz steroidów w bolesne okolice przestrzeni międzyżebrowych.

Na ból piersi pomogą również chłodne okłady, wskazana jest też dieta obfitująca w warzywa i owoce, natomiast ograniczająca sól, herbatę, kawę i czekoladę.


Ból tylko w jednej piersi lub ból między piersiami, który nasila się przy kichaniu i kaszleniu, może być objawem zespołu Tietzego. To choroba przebiegająca z zapaleniem jednego lub więcej stawów żebrowo-mostkowych.

Czy dobrze dobrałaś biustonosz?

Warto zdawać sobie sprawę, że bolesność piersi wcale nie musi wiązać się ze stanami patologicznymi. Przyczyna może być tak banalna, jak źle dobrany rozmiar stanika, np. zbyt małe miseczki.  Inną przyczyną bólu piersi może być ciąża: ból i obrzmienie piersi są jednymi z pierwszych sygnałów. Dolegliwości bólowe bywają mocno nasilone, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, i spowodowane są zmianami w wytwarzaniu hormonów przez przysadkę mózgową, łożysko i jajniki.

reklama