Gdy boli w lewym boku…

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Ból odczuwany w lewym boku nie jest oczywiście odrębną jednostką chorobową, może być jednak spowodowany przez różne schorzenia dotyczące narządów znajdujących się po lewej stronie ciała.

 

Ból w lewym boku towarzyszy zaburzeniom funkcji wielu narządów i układów, takich jak: trzustka, jelita, serce, jajniki, nerki, a nawet kręgosłup.

Gdy winowajcą jest trzustka…

Jednym z najdotkliwszych bólów odczuwanych po lewej stronie ciała jest ból związany z chorobami trzustki, a zwłaszcza z ostrym i przewlekłym zapaleniem tego narządu. Ostre zapalenie trzustki należy do najczęstszych ostrych stanów w gastroenterologii. U 15-20% pacjentów  ma przebieg ciężki i wiąże się z 5% śmiertelnością.

Głównymi przyczynami ostrego zapalenia trzustki są kamica żółciowa i nadmierne spożywanie alkoholu. Ból towarzyszący ostremu zapaleniu trzustki odczuwany jest jako nagły, stały, silny, zlokalizowany w nadbrzuszu, często promieniujący do kręgosłupa.


Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego, gdyż stan ten zagraża życiu pacjenta

Przewlekłe zapalenie trzustki jest chorobą postępującą, prowadzącą do nieodwracalnego zniszczenia trzustki i zastąpienia jej tkanką włóknistą. Podstawowym objawem przewlekłego zapalenia trzustki są bóle brzucha, spowodowane nadciśnieniem w przewodach trzustkowych i/lub w miąższu trzustki, uszkodzeniem unerwienia trzustki, procesem zapalnym, niedokrwieniem lub powstawaniem torbieli.

ból w lewym boku

Leczenie bólu wymaga całkowitej abstynencji a także zaniechania palenia tytoniu. Pacjenci powinni przestrzegać specjalnej „diety trzustkowej” o odpowiedniej wartości kalorycznej i prawidłowej zawartości białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Jeśli dieta taka jest nieskuteczna, można zastosować preparaty enzymów trzustkowych (pankreatyny).


"Ból po lewej stronie może zwiastować choroby jelit"

Ból leczy się zgodnie z zasadami drabiny analgetycznej, czyli terapię zaczyna się od paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W przypadku niedostatecznej skuteczności tych leków dołącza się słabe lub silne opioidy.

Inne przyczyny bólu po lewej stronie

Ból po lewej stronie może zwiastować również choroby jelit, np. zespół jelita drażliwego, który dotyka około 20% populacji. Ból ten ma charakter skurczowy, nasila się przy dotykaniu brzucha, mogą mu towarzyszyć nudności, gorączka, biegunka.

Ból promieniujący do krzyża oraz krocza może wskazywać na obecność tętniaka aorty brzusznej. Jest to bardzo groźna sytuacja, wymagająca natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza. Pęknięcie tętniaka prowadzi do krwotoku, który bezpośrednio zagraża życiu.

Przyczyną bólów odczuwanych lewym boku mogą być także inne schorzenia takie jak: choroby nerek, jajnika, a także problemy z kręgosłupem.

 

reklama