Gorączce mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak:
- ból głowy
- ból ucha
- objawy przeziębienia czy grypy
W praktyce pediatrycznej często spotyka się „gorączkę bezobjawową”, tzw. gorączkę o nieznanym pochodzeniu. Taki stan wymaga szczególnej uwagi u dzieci poniżej 36 miesiąca życia.
„Bezobjawowa gorączka”
- może poprzedzać wystąpienie objawów wielu chorób, np. ospy wietrznej, szkarlatyny
- może być objawem infekcji układu moczowego
- może charakteryzować „trzydniówkę” (gorączkę trzydniową) – popularną chorobę dzieci młodszych
- może nawet poprzedzać wystąpienie groźnej choroby jaką jest posocznica.
Kiedy konsultować się z lekarzem?
Należy zasięgnąć porady lekarza, gdy gorączka bez innych objawów utrzymuje się 2-3 dni u dziecka poniżej 36 miesiąca, zwłaszcza u dzieci obciążonych innymi problemami lekarskimi (wcześniaki, dzieci z niedoborami odporności, dzieci z wadami wrodzonymi różnych narządów). Konsultacji lekarskiej wymaga także każda gorączka (nawet u dziecka starszego), jeżeli utrzymuje się ona dłużej niż 2-3 dni.
Jak leczyć gorączkę bezobjawową?
Gorączkę bezobjawową obniża się dostępnymi bez recepty lekami przeciwgorączkowymi, podawanymi doustnie lub doodbytniczo. W pediatrii lekami podstawowymi są paracetamol i ibuprofen. Jednak to paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu bólu i gorączki u dzieci według standardów Światowej Organizacji Zdrowia.
Pamiętajmy, że doustne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu u małych dzieci wymaga dopasowania dawki leku do masy ciała. Dlatego do odmierzania syropu czy zawiesiny należy używać oryginalnych miarek wyskalowanych w mililitrach, a nie zwykłych domowych łyżeczek, które zwykle mieszczą inną objętość niż ta, która powinna być podana.
Skuteczna jednorazowa dawka paracetamolu u dziecka młodszego wynosi 10-15 mg/kg masy ciała na dawkę (maksymalnie 4 razy dziennie). W świetle wyników nowych badań paracetamol powinien być stosowany w dawce 15 mg/kg masy ciała. Dostępny jest on w postaci zawiesin doustnych, także Forte. Dzięki większemu stężeniu leku objętość płynu podawanego dziecku jest mniejsza, co pozwala rodzicowi szybciej i wygodniej zaaplikować dziecku zawiesinę. Ważne, aby wybrać paracetamol o przyjemnym smaku, dzięki czemu nie zniechęcimy dziecka do połknięcia odpowiedniej ilości leku.
Alternatywnie w leczeniu gorączki można podawać ibuprofen. Warto wspomnieć, że nie zaleca się rutynowego stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), ze względu na podejrzenie możliwości wywołania rzadkiej, ale bardzo groźnej choroby zwanej zespołem Reye’a.