Jak działa ibuprofen?
Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Z przewodu pokarmowego wchłania się bardzo szybko, częściowo w żołądku i w większym stopniu w jelicie cienkim. Początek działania obserwuje się po około 30 minutach od zażycia (uwaga: preparaty w postaci kapsułek miękkich lub proszków do sporządzania roztworu doustnego mogą działać szybciej).
Zastosowanie
Lek zwalcza gorączkę oraz bóle o małym i średnim nasileniu, w tym:
- bóle głowy (migrenowe),
- zębów,
- mięśniowe, kostne i stawowe,
- bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
- ból miesiączkowy.
Ibuprofen stosujemy także w zbijaniu gorączki, oraz jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa oraz innych chorobach reumatycznych.
Stosowany miejscowo, na skórę leczy zmiany pourazowe, przeciążeniowe i zapalne tkanek okołostawowych: ścięgien, więzadeł, mięśni, torebek stawowych, kaletek maziowych i pochewek ścięgnistych.
Dawkowanie, sposób przyjmowania
W leczeniu bólu i gorączki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia lek stosuje się w dawce 200–400 mg, 4 do 6 razy dziennie. W silniejszych dolegliwościach zaleca się rozpoczynanie leczenia od maksymalnej dawki pojedynczej (400 mg). Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych wynosi 1,2 g. Zaleca się przyjmowanie leku wraz z posiłkiem.
Stosowanie ibuprofenu u dzieci
Lek w postaci tabletek (200 mg) może być stosowany przez dzieci powyżej 6 roku życia.
Preparaty w postaci zawiesiny doustnej przeznaczone są dla dzieci od 3 miesiąca życia.
Dawkowanie:
- dzieci w wieku 6-9 lat: jedna tabletka (200 mg) co 6-8 godzin, maksymalnie 3 tabletki na dobę.
- dzieci w wieku 9-12 lat: jedna tabletka (200 mg) co 6 godzin, maksymalnie 4 tabletki na dobę.
- u dzieci poniżej 6 roku życia ibuprofen stosuje się w postaci zawiesin doustnych w dawce 20-30 mg/kg masy ciała.
Kiedy nie stosować leku?
Nie stosuj ibuprofenu, jeśli:
- masz nadwrażliwość (alergię) na ibuprofen i inne NLPZ, objawy nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ w wywiadzie (zastosowanie ibuprofenu spowodowało wystąpienie u ciebie kataru, napadu astmy oskrzelowej, pokrzywki),
- czynną lub przebytą chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca,
- jesteś w III trymestrze ciąży,
- cierpisz na skazę krwotoczną (skłonność do krwawień w obrębie tkanek, np. skóry i błon śluzowych, narządów – np. nosa, stawów oraz układów – np. pokarmowego, moczowo-płciowego, ośrodkowego układu nerwowego).
Kiedy zachować ostrożność?
Lek należy stosować ostrożnie u chorych na astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze, osób z niewydolnością nerek, wątroby lub serca oraz u dzieci do 12 r.ż., a szczególnie u chorych ciężko odwodnionych w następstwie biegunki, chorych bezpośrednio po dużych zabiegach operacyjnych.
Ostrożnie powinny stosować lek osoby z toczniem rumieniowatym układowym lub innymi chorobami tkanki łącznej, z chorobami przewlekłymi układu pokarmowego oraz przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego i Crohna).
U osób w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe.
Ciąża i okres karmienia piersią
Nie należy leku stosować w III trymestrze ciąży. Lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Jak stosować z innymi lekami?
Nie należy łączyć ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym i innymi NLPZ ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Ibuprofen i inne NLPZ mogą zmniejszać skuteczność działania leków przeciwnadciśnieniowych i moczopędnych.
Równoległe stosowanie ibuprofenu i leków przeciwzapalnych z grupy kortykosteroidów zwiększa ryzyko wystąpienia owrzodzeń lub krwawień z przewodu pokarmowego. Ibuprofen i NLPZ mogą też nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Ibuprofen zmniejsza skuteczność niskich dawek kwasu acetylosalicylowego, stosowanego w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Wpływ na zdolność prowadzenia samochodu i obsługę maszyn
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia samochodu i obsługi maszyn.
Częstsze działania niepożądane
Nudności, wymioty, zgaga, niestrawność, wzdęcia, biegunka, zaparcie, bóle w nadbrzuszu, duszność, zaostrzenie astmy oskrzelowej, bóle i zawroty głowy, nadpobudliwość, świąd, pokrzywka, plamica, wysypka, zatrzymywanie płynów i obrzęk.
Lecz się mądrze i pamiętaj:
- Nie należy łączyć ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym i innymi NLPZ ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
- Ibuprofen zmniejsza skuteczność niskich dawek kwasu acetylosalicylowego stosowanego w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu).