Ibuprofen

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Jak działa ibuprofen i jak go stosować?

 

Jak działa ibuprofen?

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Z przewodu pokarmowego wchłania się bardzo szybko, częściowo w żołądku i w większym stopniu w jelicie cienkim. Początek działania obserwuje się po około 30 minutach od zażycia (uwaga: preparaty w postaci kapsułek miękkich lub proszków do sporządzania roztworu doustnego mogą działać szybciej).

Zastosowanie

Lek zwalcza gorączkę oraz bóle o małym i średnim nasileniu, w tym:

 • bóle głowy (migrenowe),
 • zębów,
 • mięśniowe, kostne i stawowe,
 • bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
 • ból miesiączkowy.

Ibuprofen stosujemy także w zbijaniu gorączki, oraz jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa oraz innych chorobach reumatycznych.

Stosowany miejscowo, na skórę leczy zmiany pourazowe, przeciążeniowe i zapalne tkanek okołostawowych: ścięgien, więzadeł, mięśni, torebek stawowych, kaletek maziowych i pochewek ścięgnistych.

Dawkowanie, sposób przyjmowania

W leczeniu bólu i gorączki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia lek stosuje się w dawce 200–400 mg, 4 do 6 razy dziennie. W silniejszych dolegliwościach zaleca się rozpoczynanie leczenia od maksymalnej dawki pojedynczej (400 mg). Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych wynosi 1,2 g. Zaleca się przyjmowanie leku wraz z posiłkiem.

Stosowanie ibuprofenu u dzieci

Lek w postaci tabletek (200 mg) może być stosowany przez dzieci powyżej 6 roku życia.

Preparaty w postaci zawiesiny doustnej przeznaczone są dla dzieci od 3 miesiąca życia.

Dawkowanie:

 • dzieci w wieku 6-9 lat: jedna tabletka (200 mg) co 6-8 godzin, maksymalnie 3 tabletki na dobę.
 • dzieci w wieku 9-12 lat: jedna tabletka (200 mg) co 6 godzin, maksymalnie 4 tabletki na dobę.
 • u dzieci poniżej 6 roku życia ibuprofen stosuje się w postaci zawiesin doustnych w dawce 20-30 mg/kg masy ciała.

Kiedy nie stosować leku?

Nie stosuj ibuprofenu, jeśli:

 • masz nadwrażliwość (alergię) na ibuprofen i inne NLPZ, objawy nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ w wywiadzie (zastosowanie ibuprofenu spowodowało wystąpienie u ciebie kataru, napadu astmy oskrzelowej, pokrzywki),
 • czynną lub przebytą chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca,
 • jesteś w III trymestrze ciąży,
 • cierpisz na skazę krwotoczną (skłonność do krwawień w obrębie tkanek, np. skóry i błon śluzowych, narządów – np. nosa, stawów oraz układów – np. pokarmowego, moczowo-płciowego, ośrodkowego układu nerwowego).

Kiedy zachować ostrożność?

Lek należy stosować ostrożnie u chorych na astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze, osób z niewydolnością nerek, wątroby lub serca oraz u dzieci do 12 r.ż., a szczególnie u chorych ciężko odwodnionych w następstwie biegunki, chorych bezpośrednio po dużych zabiegach operacyjnych.

Ostrożnie powinny stosować lek osoby z toczniem rumieniowatym układowym lub innymi chorobami tkanki łącznej, z chorobami przewlekłymi układu pokarmowego oraz przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego i Crohna).

U osób w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe.

Ciąża i okres karmienia piersią

Nie należy leku stosować w III trymestrze ciąży. Lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Jak stosować z innymi lekami?

Nie należy łączyć ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym i innymi NLPZ ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Ibuprofen i inne NLPZ mogą zmniejszać skuteczność działania leków przeciwnadciśnieniowych i moczopędnych.

Równoległe stosowanie ibuprofenu i leków przeciwzapalnych z grupy kortykosteroidów zwiększa ryzyko wystąpienia owrzodzeń lub krwawień z przewodu pokarmowego. Ibuprofen i NLPZ mogą też nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych.

Ibuprofen zmniejsza skuteczność niskich dawek kwasu acetylosalicylowego, stosowanego w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Wpływ na zdolność prowadzenia samochodu i obsługę maszyn

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia samochodu i obsługi maszyn.

Częstsze działania niepożądane

Nudności, wymioty, zgaga, niestrawność, wzdęcia, biegunka, zaparcie, bóle w nadbrzuszu, duszność, zaostrzenie astmy oskrzelowej, bóle i zawroty głowy, nadpobudliwość, świąd, pokrzywka, plamica, wysypka, zatrzymywanie płynów i obrzęk.

Lecz się mądrze i pamiętaj:

 • Nie należy łączyć ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym i innymi NLPZ ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
 • Ibuprofen zmniejsza skuteczność niskich dawek kwasu acetylosalicylowego stosowanego w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu).

reklama