Interakcje – które leki się nie lubią?

Doradca Medyczny

Krzysztof Czerwiński

Zamierzasz wziąć środek przeciwbólowy, ale przyjmujesz jednocześnie inne leki? Upewnij się, że lek przeciwbólowy, który chcesz zażyć, nie wejdzie z nimi w interakcje.

 

Interakcje lekowe polegają na wzajemnym oddziaływaniu leków lub też ich oddziaływaniu z żywnością. Interakcje typu lek-lek są zwykle niebezpieczne: mogą prowadzić do wystąpienia działań toksycznych leku lub sprawią, że leki zwyczajnie nie zadziałają. Interakcja lek-żywność jest zwykle mniej groźna: może opóźnić lub przyspieszyć działanie leku lub je uniemożliwić.

leki interakcje

Skutki interakcji

Najczęstszymi skutkami interakcji leków są: nasilenie, osłabienie, skrócenie, wydłużenie ich działania lub pojawienie się nowego działania, które może, ale nie musi być toksyczne. Wpływ na działanie leku, jak również na ryzyko jego interakcji z innymi medykamentami mogą mieć predyspozycje genetyczne.


"Im więcej leków przyjmujemy, tym większe jest ryzyko wystąpienia interakcji"

Pamiętajmy, że im więcej leków przyjmujemy, tym większe jest ryzyko wystąpienia interakcji. Dotyczy to nie tylko leków przepisywanych przez lekarza, ale także takich, które możemy kupić bez recepty.

Kto powinien szczególnie uważać?

Bezpieczeństwo leku przeciwbólowego jest ważne dla wszystkich, ale szczególną wagę powinny przywiązywać do niego osoby przyjmujące inne leki. Kiedy pojawia się ból lub gorączka i jednocześnie przyjmujesz na stałe inne lekarstwa – lecz się mądrze – wybierz lek na bazie paracetamolu.

Paracetamol jest substancją o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, która wykazuje stosunkowo niewielką ilość interakcji z innymi lekami. W połączeniu z paracetamolem bezpieczne są między innymi środki:

  • stosowane w nadciśnieniu tętniczym (np. betablokery, diuretyki)
  • obniżające cholesterol we krwi (np. statyny)
  • obniżające poziom glukozy we krwi (np. metformina)

Na co należy uważać zażywając paracetamol?

Paracetamol jest dodatkowo szczególnie zalecany u chorych przyjmujących profilaktycznie małe dawki kwasu acetylosalicylowego (np. w postaci aspiryny), gdyż nie blokuje on jego korzystnego działania na płytki krwi.


Najbezpieczniej popijać lek wodą

Są jednak leki, które mogą wchodzić w interakcję z paracetamolem i przez to wymagają szczególnej ostrożności. Należą do nich na przykład często stosowane doustne leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna czy acenokumarol – paracetamol hamuje metabolizm tych leków i zwiększa ich działanie przeciwkrzepliwe.

Z tego powodu niezwykle istotnym jest, aby przed zażyciem preparatu na bazie paracetamolu uważnie przeczytać ulotkę (część poświęcona interakcjom z innymi lekami), bądź zasięgnąć rady u swojego lekarza.

 

reklama