Gorączka trzydniowa jest skutkiem zakażenia wirusem, przenoszącym się drogą kropelkową. Źródłem zakażenia są inne dzieci chorujące na trzydniówkę lub takie, które niedawno przeszły tę chorobę. Choroba zaczyna się po 10-15 dniach od kontaktu z wirusem i pojawia się niespodziewanie. Dziecko zasypia zdrowe, a rano budzi się rozpalone. Temperatura ciała jest często bardzo wysoka i może sięgnąć nawet 40°C.
Jak leczyć trzydniówkę?
Gdy temperatura ciała przekroczy 38°C (38,5oC przy pomiarze w odbycie) należy rozpocząć leczenie farmakologiczne gorączki. W trakcie trzydniówki stosuje się paracetamol lub ibuprofen w postaci czopków doodbytniczych, jednak bardziej zalecana jest forma doustna w postaci zawiesin i syropów. Pamiętajmy, że stosowanie leków u małych dzieci wymaga dopasowania dawki leku do masy ciała. Do odmierzania syropu czy zawiesiny należy używać oryginalnych miarek wyskalowanych w mililitrach.
- Paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i bólu u dzieci według Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF. Skuteczna jednorazowa dawka paracetamolu u dziecka wynosi 10-15 mg/kg na dawkę (maksymalnie 4 razy dziennie). Według badań opublikowanych w 2015 roku, zalecana dawka paracetamolu dla dzieci to 15 mg/kg masy ciała. Paracetamol dostępny jest w m.in. w postaci zawiesin doustnych, o zwiększonym stężeniu (tzw. Forte), co pozwala na zmniejszenie objętości dawki podawanej dziecku. Jest to szczególnie istotne u najmłodszych dzieci, które zwykle mają problemy z połykaniem. Dzięki małej ilości płynu, jest większe prawdopodobieństwo, iż chory maluch przyjmie zalecaną ilość leku.
- Alternatywnie można podawać ibuprofen w dawce 10 mg/kg masy ciała.
- Nie zaleca się rutynowego stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) ze względu na podejrzenie możliwości wywołania rzadkiej, ale bardzo groźnej choroby zwanej zespołem Reye’a.
Naturalne wspomaganie walki z chorobą
Po podaniu leku można dziecku zrobić kąpiel ochładzającą – temperatura wody powinna być o 2oC niższa od temperatury ciała. Można też zastosować chłodne okłady na czoło i kark. Pokój dziecka powinien być odpowiednio przewietrzony, a temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 20oC.
Gdy pojawi się wysypka
Ustąpieniu gorączki towarzyszy pojawienie się wysypki. Krosty są drobne, delikatne, różowe i najczęściej występują na szyi, tułowiu, czasem na pośladkach i na udach. Jeśli w trakcie wysypki nadal występuje wysoka gorączka, należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki, aby ustalić przyczynę choroby.