Jak leczyć gorączkę trzydniową, tzw. trzydniówkę?

Gorączka trzydniowa (trzydniówka) to choroba zakaźna występująca u niemowląt i małych dzieci charakteryzująca się wysypką. Około 90% przypadków stwierdza się u maluchów już przed 2 rokiem życia.

 

Gorączka trzydniowa jest skutkiem zakażenia wirusem, przenoszącym się drogą kropelkową. Źródłem zakażenia są inne dzieci chorujące na trzydniówkę lub takie, które niedawno przeszły tę chorobę. Choroba zaczyna się po 10-15 dniach od kontaktu z wirusem i pojawia się niespodziewanie. Dziecko zasypia zdrowe, a rano budzi się rozpalone. Temperatura ciała jest często bardzo wysoka i może sięgnąć nawet 40°C.

shutterstock_568645978

Jak leczyć trzydniówkę?

Gdy temperatura ciała przekroczy 38°C (38,5oC przy pomiarze w odbycie) należy rozpocząć leczenie farmakologiczne gorączki. W trakcie trzydniówki stosuje się paracetamol lub ibuprofen w postaci czopków doodbytniczych, jednak bardziej zalecana jest forma doustna w postaci zawiesin i syropów. Pamiętajmy, że stosowanie leków u małych dzieci wymaga dopasowania dawki leku do masy ciała. Do odmierzania syropu czy zawiesiny należy używać oryginalnych miarek wyskalowanych w mililitrach.

  • Paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i bólu u dzieci według Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF. Skuteczna jednorazowa dawka paracetamolu u dziecka wynosi 10-15 mg/kg na dawkę (maksymalnie 4 razy dziennie). Według badań opublikowanych w 2015 roku, zalecana dawka paracetamolu dla dzieci to 15 mg/kg masy ciała. Paracetamol dostępny jest w m.in. w postaci zawiesin doustnych, o zwiększonym stężeniu (tzw. Forte), co pozwala na zmniejszenie objętości dawki podawanej dziecku. Jest to szczególnie istotne u najmłodszych dzieci, które zwykle mają problemy z połykaniem. Dzięki małej ilości płynu, jest większe prawdopodobieństwo, iż chory maluch przyjmie zalecaną ilość leku.
  • Alternatywnie można podawać ibuprofen w dawce 10 mg/kg masy ciała.
  • Nie zaleca się rutynowego stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) ze względu na podejrzenie możliwości wywołania rzadkiej, ale bardzo groźnej choroby zwanej zespołem Reye’a.

Naturalne wspomaganie walki z chorobą

Po podaniu leku można dziecku zrobić kąpiel ochładzającą – temperatura wody powinna być o 2oC niższa od temperatury ciała. Można też zastosować chłodne okłady na czoło i kark. Pokój dziecka powinien być odpowiednio przewietrzony, a temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 20oC.

Gdy pojawi się wysypka

Ustąpieniu gorączki towarzyszy pojawienie się wysypki. Krosty są drobne, delikatne, różowe i najczęściej występują na szyi, tułowiu, czasem na pośladkach i na udach. Jeśli w trakcie wysypki nadal występuje wysoka gorączka, należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki, aby ustalić przyczynę choroby.

reklama