Leczenie migreny: 7 pytań i odpowiedzi

Lek.med. Neurolog-rezydent

Marlena Remlinger-Siwocha

Czy każdy ból głowy to migrena? Kiedy najlepiej przyjąć lek, aby uciec przed bólem? Czy dzieci mogą mieć migrenę? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez migrenika pytania.

 

Czym jest aura migrenowa i jak ją rozpoznać?

Aura migrenowa to zespół objawów neurologicznych poprzedzających wystąpienie bólu głowy. O aurze mówimy, gdy wystąpi nie więcej niż godzinę przed atakiem migreny. Aura występuje u około 30% chorych na migrenę. Typowe formy aury to: mroczki, błyskające światła, jasne plamy, widma fortyfikacji, migocząca zygzakowata linia, pomniejszenie widzianych przedmiotów, migocące linie elipsoidalne wokół czarnego mroczka, zaburzenia ostrości widzenia, niedowidzenie, a nawet tymczasowa utrata wzroku.

aura wzrokowa
Aura – zaburzenia widzenia. Fot. shutterstock.com

Aura może objawiać się także drętwieniem twarzy, zaburzeniami pola widzenia, rozdrażnieniem.

Wspólną cechą wszystkich objawów jest ich przemijający charakter – trwają zazwyczaj kilkanaście minut. Rozpoznanie aury stwarza możliwość wczesnego zastosowania leczenia i tym samym nie dopuszczenia do wystąpienia bólu migrenowego.

Jeśli leczenie przeciwbólowe za pomocą takich leków jak: paracetamol, paracetamol w połączeniu z właściwie dobraną dawką kofeiny (która nasila i przyspiesza działanie przeciwbólowe) czy NLPZ, zostanie podjęte właśnie w fazie aury, przyniesie największy efekt. W przypadku tryptanów nie wykazano ich skuteczności w czasie poprzedzającej ból aury, dlatego należy je przyjmować na początku bólu głowy.

 

Czy można wskazać najlepszy moment na wzięcie leku przeciwbólowego?

Terapia przeciwbólowa w migrenie opiera się na zasadzie: im wcześniej przyjmiemy sprawdzony lek, tym lepiej. Oczekiwanie na samoistne przejście bólu naraża na przeżywanie wszystkich niekorzystnych skutków bólu oraz objawów dodatkowych. Zbyt późne przyjęcie leku najczęściej okazuje się nieskuteczne w zwalczaniu objawów migreny.

Jak przebiega atak migrenowy?

Atak migrenowy dzieli się na kilka faz, z których każda ma specyficzne objawy.

Pierwsza faza to tzw. prodrom– może zacząć się kilka godzin, a nawet kilka dni przed atakiem. Charakteryzuje się występowaniem takich objawów jak: wahania nastroju, zachcianki smakowe, zmęczenie oraz zaburzenia koncentracji.

Druga faza to aura. Aura występuje tylko u części pacjentów (około 30%) i występuje do 30-60 minut przed atakiem. To zespół objawów takich jak: zawroty głowy, utrata apetytu, zaburzenia widzenia (tzw. aura wzrokowa).

Trzecia faza to atak. W przebiegu ataku migreny ból stopniowo narasta. Ból ma lokalizację jednostronną (obejmuje jedną półkulę czaszki) lub obustronną, jest ostry, pulsujący – może trwać od 4 do 72 godzin. Często występuje wraz z nudnościami, wymiotami. Pojawia się nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapach.

Ostatnia faza to tzw. faza ponapadowa (postdrom), którą charakteryzuje uczucie rozbicia, zmęczenie i apatia.

Jak radzić sobie z migreną w trakcie ciąży?

Około 70 % kobiet chorych na migrenę odczuwa poprawę w czasie ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze. Ciężarne którym jednak dokuczają napady w czasie ciąży, powinny szczególnie dbać o siebie poprzez unikanie stresu, wyzwalaczy napadów oraz odpowiednią ilość snu.

Wśród metod niefarmakologicznych poleca się: smarowanie skroni olejkiem np. miętowym, zimne lub ciepłe okłady na głowę i kark. Pomóc może także gorąca herbata i napary ziołowe, które zapewnią dodatkowo właściwe nawodnienie. Należy odpoczywać w cichym, zaciemnionym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne niesteroidowe leki przeciwzapalne można zastosować we wczesnym okresie ciąży, są one jednak bezwzględnie przeciwwskazane w III trymestrze! Kobiety ciężarne cierpiące z powodu bólu migrenowego mogą też rozważyć użycie leku z paracetamolem. Trzeba go jednak stosować krótkotrwale i ściśle przestrzegać zasad dawkowania.

Jeśli napady w czasie ciąży są uporczywe można rozważyć stosowanie tryptanów. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz pozostawać pod jego stałą opieką. Leczenie zapobiegające również powinno być prowadzone pod okiem specjalisty.

Czy każdy ból głowy to migrena?

Zdecydowanie nie. Pojęcie „migrena” jest często nadużywane. Żeby móc mówić o migrenie potrzebne jest przeprowadzenie szerszej diagnostyki, ponieważ bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. W procesie diagnozy zostają wykluczone inne podłoża występowania bólu oraz sprawdzane są charakterystyczne cechy choroby: przewlekłość, przebieg ataku bólu, częstotliwość, występowanie nadwrażliwości na dźwięk i światło, nudności.

Jeśli cierpisz na silny lub przewlekający się ból głowy koniecznie odwiedź swojego lekarza!

Czy dziecko może mieć migrenę?

Przypadki migreny rozpoznaje się również u dzieci. Statystyki wskazują jednak, że największa ilość chorych występuje wśród osób w wieku średnim. Wiadomo również, że migrena ma tendencję do zanikania u osób starszych.

Dlaczego migrena często występuje przed lub po menstruacji?

Wynika to z napięcia przedmiesiączkowego, które wywołuje obrzęk, zatrzymanie wody w organizmie oraz spadek poziomu estrogenów. W leczeniu tej postaci migreny pomocne może okazać się przyjmowanie witamin z grupy B, magnezu oraz takich leków przeciwbólowych, które nie spowodują nasilenia krwawienia. Należy do nich paracetamol lub jego połączenie z niską dawką kofeiny.

Nie zaleca się natomiast przyjmowania leków zawierających kwas acetylosalicylowy ze względu na jego działanie przeciwpłytkowe (działanie zmniejszające agregację płytek krwi – tzn. rozrzedzające krew). Dodatkowo, należy wypoczywać w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu, stosować dietę lekkostrawną oraz zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

W cięższych przypadkach pomocna okazać się okołomiesiaczkowa „profilaktyka” stosowana na dwa dni przed i w trakcie miesiączki, polegająca na przyjmowaniu niewielkich dawek tryptanów, naproksenu lub kwasu mefenamowego. Skuteczne okazać może się stosowanie leków antykoncepcyjnych lub estrogenów. O takiej terapii powinien jednak zdecydować neurolog.

reklama