4 sposoby na obniżenie gorączki u dziecka

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów chorobowych wieku dziecięcego. Jest jednocześnie problemem, który często skłania zaniepokojonych rodziców do poszukiwania porady lekarskiej.

 

Poza leczeniem przyczyny gorączki, istotne jest postępowanie objawowe, które pozwala na szybsze i łatwiejsze przebycie okresu potrzebnego dziecku na wyzdrowienie.

U małych dzieci gorączka wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na centralny układ nerwowy i zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych drgawek gorączkowych. W rozwijającej się tkance mózgu dziecka mechanizmy odpowiedzialne za zabezpieczanie przed zaburzeniami związanymi podwyższoną temperaturą ciała są niedojrzałe

Jakie leczenie wybrać?

 

1. Paracetamol

Według badań z 2015 roku skuteczna jednorazowa dawka paracetamolu u dziecka młodszego wynosi 15 mg/kg masy ciała (maksymalnie 4 razy dziennie). Warto pamiętać, iż paracetamol jest jedyną opcją w leczeniu dzieci poniżej 3 miesiąca życia. Lek ten dostępny jest w m.in. w postaci zawiesin doustnych o przyjemnym smaku zawierający paracetamol w zwiększonym stężeniu (tzw. Forte). Podanie dziecku leku w postaci zawiesiny Forte pozwala na zmniejszenie objętości dawki aplikowanej dziecku. Jest to szczególnie istotne u najmłodszych dzieci, które mają problemy z połykaniem leków. Nieco starsze dzieci (powyżej 4 roku życia) mogą zastosować saszetki z paracetamolem w postaci przyjemnego w smaku granulatu, który można zażywać bezpośrednio na język, bez konieczności popijania wodą.

shutterstock_568595944

2. Ibuprofen

Warto pamiętać, że stosowanie ibuprofenu u dzieci wiąże się z pewnymi ograniczeniami:

  • Stosowanie ibuprofenu u dzieci z ospą wietrzną wymaga ostrożności. Hamowanie odpowiedzi zapalnej organizmu przez ibuprofen (poprzez działanie przeciwzapalne) czy inny NLPZ osłabia układ odpornościowy dziecka w walce z wirusem ospy, co utrudnia gojenie się charakterystycznych dla tej choroby zmian skórnych (krosty). Może być to szczególnie niebezpieczne, gdy dziecko rozdrapuje je – wzrasta wtedy ryzyko wystąpienia ciężkich bakteryjnych infekcji skóry i tkanek podskórnych.
  • U dzieci w wieku przedszkolnym często dochodzi do infekcji wirusowych związanych z ostrą biegunką, której towarzyszą objawy „grypopodobne”, takie jak wysoka gorączka, ból głowy czy bóle mięśniowe. Jest to tzw. „grypa żołądkowa”. U dzieci cierpiących z powodu gorączki współistniejącej z ostrą biegunką nie zaleca się podawania ibuprofenu. W biegunce istnieje wysokie ryzyko odwodnienia, które z kolei zwiększa ryzyko toksycznego działania ibuprofenu na nerki, co może prowadzić do ich uszkodzenia.

3. Terapia naprzemienna

Popularną metodą leczenia gorączki u dzieci jest naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Dotychczas nie udało się jednak jednoznacznie ustalić, czy leczenie gorączki tą metodą może być bardziej skuteczne od stosowania obu leków osobno. Pamiętajmy, że paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz organizacji UNICEF.

4. Aspiryna

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) jest lekiem przeciwgorączkowym dostępnym bez recepty. Stosowanie go u dzieci powinno być ograniczone do ściśle określonych sytuacji ze względu na fakt, że kwas acetylosalicylowy podejrzewany jest o wywoływanie rzadkiej, ale bardzo groźnej choroby zwanej zespołem Reye’a. Ze względu na ryzyko wystąpienia tej choroby aspiryny nie należy podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Wystąpienie tej choroby może być skutkiem nietypowej odpowiedzi na infekcję wirusową, która związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi chorego. Związek tej choroby z zastosowaniem kwasu acetylosalicylowego został zauważony w latach 80. ubiegłego wieku, ale dotychczas pozostaje niejasny.

reklama