Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Dla wielu z nas grypa lub przeziębienie oznaczają prawie to samo – chorobę, która jednych zmusza do pozostania w łóżku, a innych nie zatrzymuje przed pójściem do pracy. Choć obie dolegliwości wywoływane są przez wirusy, to jednak różnią się objawami. Jak zatem odróżnić przeziębienie od grypy?

 

Czym różni się przeziębienie od grypy?


Przeziębienie Grypa
Przebieg Rozwija się powoli, pojawiają się dodatkowe objawy Nagły i ostry (od razu nasilone objawy)
Ciepłota ciała Zwykle nie przekracza 38 st. C Wysoka gorączka, nawet powyżej 39 st. C
Objawy Ból gardła, katar, kichanie, kaszel Ból głowy, gardła, mięśni, kaszel, uczucie silnego rozbicia, dreszcze, kaszel. Nie zawsze występuje katar
Powikłania Na ogół nie ma powikłań Mogą wystąpić, jeśli grypa nie jest odpowiednio leczona lub jeśli zostanie zlekceważona

Przeziębienie

Przeziębienie to choroba rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową (np. poprzez kichanie lub kaszel), wywoływana przez kilkaset różnych wirusów. W naszej szerokości geograficznej szczyt zachorowań na przeziębienie przypada na okres od września do marca.

Zwykle choroba ma łagodny początek – na początku pojawia się zmęczenie i uczucie rozbicia, do tego dochodzi irytujące swędzenie lub drapanie w gardle. Kręci nas w nosie, zaczynamy kichać, pojawia się wodnista wydzielina – to odruchy obronne naszego organizmu, który próbuje pozbyć się niechcianych intruzów. Często, zarówno u dorosłych jak i dzieci, pojawia się gorączka. Co ciekawe, nie wszystkim przypadkom przeziębienia towarzyszy kaszel.

grypa a przeziębienie

Grypa

Grypa to choroba wywoływana przez trzy rodzaje wirusa grypy – A, B i C. Wirusy grypy należące do typu A i B mogą doprowadzać do wystąpienia znacznej liczby zachorowań i to one są odpowiedzialne za epidemie. Zwykle też mają cięższy przebieg niż grypy wywoływane wirusem typu C, który powoduje zachorowania o łagodniejszym przebiegu i nie ma jednocześnie potencjału do wywołania epidemii.


W latach 1918-1919, w okresie I wojny światowej, wystąpiła największa i najbardziej zabójcza epidemia grypy w historii (tzw. „hiszpanka”, typ wirusa: A). Szacuje się, że pochłonęła ponad 50 mln ofiar, a liczba chorych wyniosła około 500 mln ludzi. Szybki wzrost zachorowań i olbrzymi zasięg tej epidemii (a właściwie pandemii) były związane z przemieszczaniem się po świecie w wyniku działań wojennych dużej liczby niedożywionych i osłabionych ludzi

 

 

 

Grypa ma zwykle nagły początek. Gwałtownie pojawia się wysoka gorączka, przekraczająca 38 stopni Celsjusza, której towarzyszą silne dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe i ból głowy. Może występować ból gardła i kaszel. Natomiast stosunkowo rzadziej występuje nieżyt nosa (katar).

Co ciekawe, wirusy grypy dotyczą nie tylko ludzi. Ich nosicielami mogą być też zwierzęta. Które wirusy z nimi dzielimy?

  • Wirus grypy typ A – występuje u ludzi, ale także u zwierząt (konie, świnie, foki, norki, ptaki a nawet wieloryby)
  • Wirus grypy typ B – występuje tylko u ludzi
  • Wirus grypy typ C – występuje u ludzi i świń

 

 

reklama