Jak prawidłowo mierzyć gorączkę u dziecka?

Doradca Medyczny

Krzysztof Czerwiński

Gorączka to jeden z najczęstszych objawów chorobowych wieku dziecięcego. Jest jednocześnie problemem, który skłania rodziców do poszukiwania porady lekarskiej.

 

Jako definicję gorączki przyjęto temperaturę ciała powyżej 38°C. Należy mieć jednak świadomość, że wysokość prawidłowej temperatury ciała zależy od miejsca pomiaru. W odbytnicy wynosi on 36,6-38 st. C, w uchu 37-38 st. C, w jamie ustnej 35,5-37,5 st. C, a w dole pachowym (czyli po prostu pod pachą) 34,7-37,3 st. C.

Jak mierzyć gorączkę?

Temperaturę ciała dziecka można mierzyć na kilka sposobów: w odbycie, na czole, w uchu bądź w ustach. Według polskich rekomendacji optymalne miejsca pomiaru różnią się w zależności od wieku: u dzieci do 3 r.ż. – w odbytnicy, u dzieci pomiędzy 3. i 5. r.ż. – w uchu, u dzieci powyżej 5 r.ż. w jamie ustnej.


"Wysokość prawidłowej temperatury ciała jest zależna od miejsca pomiaru"

pomiar gorączki
O stanie podgorączkowym mówimy, gdy temperatura ciała mierzona pod pachą wynosi 37-38°C.

Przy pomiarze temperatury unikajmy tradycyjnych, szklanych termometrów, które być może nadal znajdują się w naszych domach. Są najdokładniejsze, ale taki termometr może łatwo pęknąć i zrobić dziecku poważną krzywdę (zwłaszcza podczas pomiaru w odbycie, kiedy dziecko musi przez dłuższy czas pozostawać w bezruchu). Co więcej, ze względu na regulacje Unii Europejskiej termometry rtęciowe zasadniczo są wycofywane ze sprzedaży w krajach UE i zastępowane termometrami zawierającymi inne ciecze termometryczne (np. alkohol).

Elektroniczne czy dotykowe?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów termometrów niezawierających rtęci, a pozwalających na dość precyzyjne i bezpieczne zmierzenie temperatury ciała. Należą do nich elektroniczne termometry umieszczane pod pachą, choć pomiar z ich użyciem wymaga utrzymania dziecka nieruchomo przez pewien czas, co utrudnia precyzyjny pomiar. Innym rozwiązaniem są termometry stosowane na czoło (przyklejane): przypominają nieco karteczkę, która pod wpływem zmian temperatury zabarwia się na różne kolory – im wyższa temperatura, tym kolor bardziej czerwony. Termometry te są jednak niezbyt dokładne i mogą służyć jako szybki pomiar orientacyjny.


Wysokość gorączki nie ma związku z powagą choroby. Lekkim infekcjom może towarzyszyć wysoka gorączka, a poważnym niska

Stosuje się też termometry elektroniczne do ucha. Są one wyposażone w specjalnie wyprofilowaną końcówkę z czujnikiem, który umieszcza się w uchu. Inny rodzaj termometru – elektroniczny dotykowy – stosuje się dotykając czoła dziecka i przytrzymując przez chwilę. Nowoczesnym rozwiązaniem jest elektroniczny termometr bezdotykowy reagujący na podczerwień. Urządzenie to zbliża się na odległość kilku centymetrów od czoła dziecka. Pomiar następuje już po kilku sekundach. Termometr taki możemy wykorzystać też do innych celów – np. do zmierzenia temperatury wody w kąpieli dziecka.

Kiedy do lekarza?

Kiedy dziecko z gorączką powinien zobaczyć lekarz? Niemowlęta do 3 m.ż. powinny zostać skontrolowane przez lekarza zawsze jeśli temperatura przekroczy 38 st. C. Dzieci do 3 r.ż. – gdy temperatura wrośnie do 39 st. C lub jest niższa, ale występują inne niepokojące objawy (gorączka nie ustępuje mimo przyjmowania leków, dziecko jest wyjątkowo ospałe, pojawił się ból brzucha, wysypka, ból głowy, wymioty). Dzieci powyżej 3 r.ż. można obserwować przez 3-5 dni mimo występującej temperatury, o ile nie występują inne objawy.

 

reklama