Po jakich lekach można prowadzić samochód?

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Niewielu kierowców ma świadomość, że nie tylko alkohol negatywnie oddziałuje na zdolność prowadzenia pojazdów. Wpływ na nią mogą mieć również ogólnodostępne leki bez recepty. Kiedy więc siadasz za kierownicą i złapie cię ból lub przeziębienie – warto wiedzieć, jakie leki możesz bezpiecznie zażyć.

 

Ból głowy, zębów czy mięśni zazwyczaj pojawia się nagle – również wtedy, kiedy prowadzimy samochód. Należy wówczas z rozwagą wybrać lek tak, aby nie narażał on naszego bezpieczeństwa na drodze.

Prowadzisz? Nie łykaj tych leków!

Wiele leków może powodować senność i obniżenie czasu reakcji. Zdecydowanie zakazane dla kierowców są więc na pewno leki nasenne i uspokajające. Kierowca, który stosował znieczulenie miejscowe (np. lecząc zęba), też nie powinien przez co najmniej dwie godziny siadać za kierownicą. Niewskazane są także niektóre leki antyalergiczne oraz antydepresanty. Te ostatnie nie tylko problemy ze snem, ale też zaburzenia widzenia i zawroty głowy.


Po narkozie nie wolno prowadzić przez dobę od wybudzenia

leki a samochód

Spośród leków przeciwbólowych kierowcy nie powinni przyjmować tych, które zawierają morfinę lub tramal. Niestety zaburzają one pracę układu nerwowego, przez co wydłuża się znacznie czas reakcji u kierowcy. Tak popularne i pozornie niegroźne leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe, również mogą okazać się niebezpieczne, bo często zawierają kodeinę. A ta w wyniku metabolizmu przekształca się w organizmie człowieka w pochodne wspomnianej wyżej morfiny.

Co zatem może zażyć kierowca?

Proste leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są bezpieczne dla kierowców. Ostrożność musimy jednak zachować, gdy stosujemy lek złożony, zawierający NLPZ lub paracetamol z innymi substancjami, np. pseudoefedryną (lek udrożniający nos w przeziębieniu) czy z substancją antyhistaminową (np. chlorfeniraminą, która łagodzi objawy takie jak katar, łzawienie, świąd nosa czy kichanie). Pseudoefedryna wykazuje działanie pobudzające, z kolei anthistaminik lekko nasenne. Obie te substancje mogą mieć negatywny wpływ na sprawność kierowcy na drodze.

Jeśli masz wątpliwości czy dany lek jest w pełni bezpieczny, przeczytaj ulotkę lub zapytaj farmaceutę. Pamiętaj też, aby nie popijać leków przeciwbólowych kawą!

Lecz się mądrze – wybierz lek na bazie paracetamolu, ale bez dodatkowych substancji czynnych powodujących nadmierne pobudzenie lub senność. Tak, aby ból nie przeszkodził w bezpiecznej jeździe. Pamiętaj, że za spowodowanie wypadku będąc pod wpływem leków, odpowiadasz tak samo jak za jazdę po alkoholu!

reklama