Objawy klasterowego bólu głowy
Klasterowy ból głowy charakteryzuje się okresowym, nawracającym występowaniem bólu głowy w rzutach (klasterach), trwających od kilku tygodni do kilku miesięcy i pojawiających się w różnych odstępach czasu (zwykle 1-2 rzuty rocznie).
Faza klasteru trwa zwykle około 8 tygodni. Klastery powtarzają się sezonowo – najwięcej napadów przypada na wiosnę i jesień. Podczas rzutu ból występuje codziennie w postaci kilku ataków w ciągu doby (zwykle 2-3, ale niekiedy nawet do 8 na dobę), trwających od 15 do 180 minut.
"Najwięcej napadów przypada na wiosnę i jesień"
Ból jest jednostronny, zlokalizowany wokół oczodołu i/lub w okolicy skroniowej i połączony z co najmniej jednym z następujących objawów:
- łzawieniem oka (91%)
- zaczerwienieniem oka (około 70% przypadków),
- wydzieliną z nosa,
- wzmożoną potliwością twarzy,
- opadnięciem powieki
- zwężeniem źrenicy.
Ból promieniuje do szyi, ucha, żuchwy, policzka, nosa. Ból może wystąpić o każdej porze dnia, ale najsilniejsze są bóle nocne.
Ból klasterowy zyskał sobie nazwę „bólu samobójców”
Leczenie bólu klasterowego
Leczenie powinno być zawsze prowadzone przez lekarza, który zaproponuje odpowiednią terapię. U większości chorych napad klasterowy przerywa wentylacja tlenem.
W doraźnym leczeniu bólu klasterowego stosuje się tryptany – leki stosowane także w leczeniu migreny. Warto wiedzieć, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz opioidy zwykle nie są skuteczne w doraźnym leczeniu bólów klasterowych.
Leczenie przewlekłe polega na podawaniu glikokortykosteroidów (prednizolonu, deksametazonu albo metylprednizolonu). Skuteczne mogą się też okazać leki z grupy blokerów kanału wapniowego, takie jak werapamil oraz indometacyna – lek z grupy NLPZ. Terapię uzupełniają leki przeciwdrgawkowe oraz sole litu. Stosuje się również leczenie inwazyjne, polegające na nastrzykiwaniu zwoju nerwu trójdzielnego alkoholem, glicerolem lub lidokainą
Jak odróżnić migrenę od napięciowego i klasterowego bólu głowy?