To może być atak wyrostka
Typową przyczyną silnego bólu odczuwanego w prawym boku może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to też najczęstsza przyczyna bólu brzucha wymagającego leczenia operacyjnego. Ryzyko zachorowania w ciągu całego życia wynosi około 7%, a roczna zachorowalność szacowana jest na 86 przypadków na 100 tys. ludzi. Choroba najczęściej dotyka osób w drugiej dekadzie życia, z niewielką przewagą u mężczyzn niż u kobiet.
"Typową przyczyną silnego bólu odczuwanego w prawym boku może być zapalenie wyrostka robaczkowego"
Do stanu zapalnego wyrostka robaczkowego dochodzi w wyniku zamknięcia jego ujścia przez kamień kałowy, zrosty, powiększone węzły chłonne, ciała obce, pasożyty lub znacznie rzadziej guzy nowotworowe. Utrata drożności powoduje znaczny wzrost ciśnienia wewnątrz wyrostka i w efekcie jego bolesne rozdęcie. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i jadłowstręt. Ból jest stały, zlokalizowany w okolicach pępka. Temperatura ciała zwykle jest prawidłowa lub lekko podwyższona.
A może to wątroba?
Częstymi powodami bólu w lewym boku są też zaburzenia pracy wątroby i dróg żółciowych. Pobolewanie wątroby nie zawsze musi być jednak sygnałem poważnego schorzenia. Spożycie zbyt tłustego posiłku czy dużej ilości alkoholu obciąża wątrobę, która pomaga w trawieniu tłuszczów (poprzez wytwarzanie żółci) oraz metabolizuje alkohol etylowy. Takie przeciążenie wątroby może objawiać się łagodnym bólem pod prawym żebrem oraz uczuciem ciężkości.
Gdy winowajcami są kamienie
Przyczyną bólów odczuwanych w prawym boku może być kamica żółciowa. Choroba ta polega na wytwarzaniu złogów (tzw. kamieni) kwasów żółciowych w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych, mogących doprowadzić do powikłań takich jak zapalenie pęcherzyka czy dróg żółciowych, a także ropniaka pęcherzyka żółciowego. Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyjają stany zapalne, otyłość, ciąża, dieta bogata w cholesterol, a także niektóre choroby: wątroby, niedoczynność tarczycy, cukrzyca.
Tak naprawdę wątroba nie boli, bo jest narządem nieunerwionym. Kiedy jednak w związku z toczącymi się procesami zapalnymi zwiększy swoją objętość, uciska znajdującą się wokół niej błonę surowiczą, a to powoduje bolesne kłucie w boku
„Bólowym” objawem kamicy żółciowej jest napad tzw. kolki żółciowej. Jest to pojawiający się nagle bardzo silny ból skurczowy w prawym podżebrzu, promieniujący na całe prawe nadbrzusze oraz do prawej łopatki. Jest on skutkiem niemożności pokonania przeszkody, na jaką napotykają kamienie przemieszczające się z pęcherzyka żółciowego do przewodu żółciowego. Przeciskające się kamienie drażnią błonę śluzową pęcherzyka lub przewodu żółciowego, co prowadzi do nasilenia skurczów mających na celu przesunięcie przeszkody w dół dróg żółciowych. Leczenie bólu kolkowego polega na podawaniu prostych leków przeciwbólowych (paracetamol lub NLPZ) oraz leków o działaniu rozkurczowym.
Inne przyczyny bólu w prawym boku
Bóle w prawym boku mogą być też spowodowane przez choroby jelit, zwłaszcza te, którym towarzyszą zaburzenia rytmu wypróżnień, wzdęcia, czy gromadzenie się dużych ilości gazów jelitowych. W leczeniu tego typu bólów pomocne będą leki rozkurczowe (np. drotaweryna), przeciwwzdęciowe (np. symetykon) i preparaty wpływające na motorykę jelit.
Przyczyną bólu zlokalizowanego w prawym boku mogą być też wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby układu moczowego, zapalenie dolnego płata prawego płuca czy zastoinowa niewydolność serca. Do prawego boku może też promieniować ból trzustki, która znajduje się po lewej stronie ciała.