Co może oznaczać kłucie w prawym boku

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Ból odczuwany w prawym boku nie jest oczywiście odrębną jednostką chorobową i może być spowodowany przez różne schorzenia dotykające narządów znajdujących się po prawej stronie ciała. Jakie więc mogą być jego przyczyny?

 

To może być atak wyrostka

Typową przyczyną silnego bólu odczuwanego w prawym boku może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to też najczęstsza przyczyna bólu brzucha wymagającego leczenia operacyjnego. Ryzyko zachorowania w ciągu całego życia wynosi około 7%, a roczna zachorowalność szacowana jest na 86 przypadków na 100 tys. ludzi. Choroba najczęściej dotyka osób w drugiej dekadzie życia, z niewielką przewagą u mężczyzn niż u kobiet.


"Typową przyczyną silnego bólu odczuwanego w prawym boku może być zapalenie wyrostka robaczkowego"

Do stanu zapalnego wyrostka robaczkowego dochodzi w wyniku zamknięcia jego ujścia przez kamień kałowy, zrosty, powiększone węzły chłonne, ciała obce, pasożyty lub znacznie rzadziej guzy nowotworowe. Utrata drożności powoduje znaczny wzrost ciśnienia wewnątrz wyrostka i w efekcie jego bolesne rozdęcie. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i jadłowstręt. Ból jest stały, zlokalizowany w okolicach pępka. Temperatura ciała zwykle jest prawidłowa lub lekko podwyższona.

A może to wątroba?

Częstymi powodami bólu w lewym boku są też zaburzenia pracy wątroby i dróg żółciowych. Pobolewanie wątroby nie zawsze musi być jednak sygnałem poważnego schorzenia. Spożycie zbyt tłustego posiłku czy dużej ilości alkoholu obciąża wątrobę, która pomaga w trawieniu tłuszczów (poprzez wytwarzanie żółci) oraz metabolizuje alkohol etylowy. Takie przeciążenie wątroby może objawiać się łagodnym bólem pod prawym żebrem oraz uczuciem ciężkości.

ból w prawym boku

Gdy winowajcami są kamienie

Przyczyną bólów odczuwanych w prawym boku może być kamica żółciowa. Choroba ta polega na wytwarzaniu złogów (tzw. kamieni) kwasów żółciowych w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych, mogących doprowadzić do powikłań takich jak zapalenie pęcherzyka czy dróg żółciowych, a także ropniaka pęcherzyka żółciowego. Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyjają stany zapalne, otyłość, ciąża, dieta bogata w cholesterol, a także niektóre choroby: wątroby, niedoczynność tarczycy, cukrzyca.


Tak naprawdę wątroba nie boli, bo jest narządem nieunerwionym. Kiedy jednak w związku z toczącymi się procesami zapalnymi zwiększy swoją objętość, uciska znajdującą się wokół niej błonę surowiczą, a to powoduje bolesne kłucie w boku

„Bólowym” objawem kamicy żółciowej jest napad tzw. kolki żółciowej. Jest to pojawiający się nagle bardzo silny ból skurczowy w prawym podżebrzu, promieniujący na całe prawe nadbrzusze oraz do prawej łopatki. Jest on skutkiem niemożności pokonania przeszkody, na jaką napotykają kamienie przemieszczające się z pęcherzyka żółciowego do przewodu żółciowego. Przeciskające się kamienie drażnią błonę śluzową pęcherzyka lub przewodu żółciowego, co prowadzi do nasilenia skurczów mających na celu przesunięcie przeszkody w dół dróg żółciowych. Leczenie bólu kolkowego polega na podawaniu prostych leków przeciwbólowych (paracetamol lub NLPZ) oraz leków o działaniu rozkurczowym.

Inne przyczyny bólu w prawym boku

Bóle w prawym boku mogą być też spowodowane przez choroby jelit, zwłaszcza te, którym towarzyszą zaburzenia rytmu wypróżnień, wzdęcia, czy gromadzenie się dużych ilości gazów jelitowych. W leczeniu tego typu bólów pomocne będą leki rozkurczowe (np. drotaweryna), przeciwwzdęciowe (np. symetykon) i preparaty wpływające na motorykę jelit.

Przyczyną bólu zlokalizowanego w prawym boku mogą być też  wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby układu moczowego, zapalenie dolnego płata prawego płuca czy zastoinowa niewydolność serca. Do prawego boku może też promieniować ból trzustki, która znajduje się po lewej stronie ciała.

 

reklama

Free email marketing powered by FreshMail