Kwas acetylosalicylowy

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Kwas acetylosalicylowy – działanie, dawkowanie i efekty uboczne.

 

Jak działa?

Kwas acetylosalicylowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Z przewodu pokarmowego wchłania się szybko, częściowo w żołądku i w większym stopniu w jelicie cienkim. W niskiej dawce hamuje zlepianie się płytek krwi, co wykorzystuje się w profilaktyce chorób układu krążenia.

Zastosowanie

Stany gorączkowe, gorączka reumatyczna, dolegliwości bólowe, zwłaszcza mięśniowe i tkanek okołostawowych (np. w chorobie reumatycznej, gośćcu przewlekłym postępującym, toczniu rumieniowatym układowym, zespole Reitera), bóle zębów, głowy lub menstruacyjne o niewielkim nasileniu.

W małych dawkach kwas acetylosalicylowy hamuje zlepianie się płytek krwi i stosowany jest doraźnie w zawale serca, niestabilnej chorobie wieńcowej i udarze niedokrwiennym mózgu, profilaktyce wtórnej ostrych incydentów wieńcowych i mózgowych (udar, przemijające napady niedokrwienne mózgu), przewlekłej chorobie wieńcowej, po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych, angioplastyce wieńcowej oraz u osób z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych.

Dawkowanie, sposób przyjmowania

W leczeniu bólu i gorączki stosuje się 500–1000 mg do 4 razy dziennie. W silniejszych dolegliwościach zaleca się rozpoczynanie leczenia od maksymalnej dawki pojedynczej (1000 mg). Maksymalna dawka dobowa wynosi 4 g.

Zaleca się przyjmowanie leku wraz z posiłkiem.

Kiedy nie stosować kwasu acetylosalicylowego?

Nie stosuj kwasu acetylosalicylowego, jeśli masz nadwrażliwość (alergię) na którykolwiek składnik preparatu lub salicylany, astmę aspirynową, czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia, małopłytkowość (obniżony poziom płytek krwi), jesteś w III trymestrze ciąży lub karmisz piersią.

Kiedy zachować ostrożność?

Lek należy stosować ostrożnie u chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, alergicznym nieżytem nosa, obrzękiem błony śluzowej nosa lub polipami nosa, ponieważ kwas acetylosalicylowy może wywołać u nich napad astmy, pokrzywkę lub obrzęk naczynioruchowy.

Nie należy stosować leku u chorych na cukrzycę leczonych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi z grupy sulfonylomocznika (kwas acetylosalicylowy może nasilać ich działanie).

Lek należy stosować ostrożnie u osób z chorobą wrzodową w wywiadzie, zaburzeniem czynności wątroby lub nerek, nadwrażliwością na NLPZ, podczas równoległego stosowania leków zmniejszających krzepnięcie krwi.

Stosowanie leku u dzieci

Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego w przebiegu chorób wirusowych u dzieci do 12 roku życia.

Ciąża i okres karmienia piersią

Nie należy stosować leku w III trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.

Jak stosować z innymi lekami?

Kwas acetylosalicylowy hamuje działanie leków przeciwnadciśnieniowych (inhibitorów ACE, β-adrenolityków), osłabia działanie leków moczopędnych.

Podczas równoległego stosowania kwasu acetylosalicylowego z lekami przeciwzapalnymi z grupy kortykosteroidów zwiększa się częstość występowania krwawień i owrzodzeń przewodu pokarmowego.

Leki zobojętniające sok żołądkowy zmniejszają wchłanianie kwasu acetylosalicylowego.

Spożywanie alkoholu nasila działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego. W większych dawkach (gdy stosujemy kwas acetylosalicylowy jako lek przeciwbólowy) lek może zwiększać stężenie alkoholu we krwi.

Wpływ na zdolność prowadzenia samochodu i obsługę maszyn

Nie wpływa

Częstsze działania niepożądane

Niestrawność, bóle brzucha, uszkodzenie błony śluzowej żołądka z krwawieniem (krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka; w niektórych przypadkach mogą one prowadzić do niedokrwistości), wrzody trawienne (możliwe krwawienie i perforacja), małopłytkowość, hipoprotrombinemia, uszkodzenie nerek w przypadku dawek toksycznych lub długotrwałego stosowania dużych dawek, zaburzenia czynności wątroby, odczyny alergiczne skórne i uogólnione (np. astma aspirynowa), zaburzenia słuchu i ostrości wzroku, zawroty głowy i szum w uszach.

Lecz się mądrze i pamiętaj:

  • Nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego w przebiegu chorób wirusowych u dzieci do 12 roku życia – ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a.
  • Spożywanie alkoholu nasila działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego.

reklama