Jak działa?
Kwas tolfenamowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Z przewodu pokarmowego wchłania się szybko i prawie całkowicie.
Zastosowanie
Lek wskazany jest w leczeniu ostrego napadu migreny.
Dawkowanie, sposób przyjmowania
Stosuje się 200 mg po wystąpieniu pierwszych objawów napadu migreny. W przypadku braku poprawy dawkę można powtórzyć po 2 godzinach. Maksymalna dawka dobowa wynosi 400 mg.
Kiedy nie stosować?
Nie stosuj kwasu tolfenamowego, jeśli masz nadwrażliwość na ten lek lub którykolwiek składnik preparatu, jeśli występuje u ciebie nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ, zwłaszcza jeśli przyjmowanie tych leków wywoływało napady astmy oskrzelowej, pokrzywkę lub ostry nieżyt błony śluzowej nosa.
Kwasu tolfenamowego nie powinny przyjmować osoby z czynną lub w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka, dwunastnicy lub z krwotokiem z przewodu pokarmowego, z zaawansowaną niewydolnościa nerek i/lub wątroby, z zaawansowaną niewydolnością serca, z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Kiedy zachować ostrożność?
Należy zachować szczególną ostrożność u chorych na porfirię, toczeń rumieniowaty układowy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego i Crohna, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz u chorych po dużych zabiegach chirurgicznych.
U chorych przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe zaleca się śledzenie parametrów krzepnięcia.
Należy zachować ostrożność u chorych z przebytą chorobą wrzodową, zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby w wywiadzie, jak również u chorych w podeszłym wieku (w trakcie leczenia należy monitorować u nich parametry czynności nerek, wątroby i serca).
Stosowanie u dzieci
Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kwasu tolfenamowego u dzieci.
Ciąża i okres karmienia piersią
Nie należy stosować leku w III trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.
Jak stosować z innymi lekami?
Nie należy stosować kwasu tolfenamowego z innymi NLPZ ze względu na wzrost ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego. Ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia nie zaleca się jednoczesnego stosowania z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.
Kwas tolfenamowy, podobnie jak inne NLPZ, może osłabiać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, w tym leków moczopędnych.
Wpływ na zdolność prowadzenia samochodu i obsługę maszyn
Chorzy z zawrotami głowy nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.
Częstsze działania niepożądane
Biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, niestrawność, pokrzywka, wyprysk, zaburzenia oddawania moczu i zmiana jego zabarwienia, zawroty i bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia czynności wątroby.
Lecz się mądrze i pamiętaj:
- Nie stosuj leków zawierających kwas tolfenamowy z innymi NLPZ ze względu na wzrost ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego.
- Maksymalna dawka dobowa kwasu tolfenamowego wynosi 400 mg. Zażywaj jedną tabletkę 200 mg po wystąpieniu bólu migrenowego. Jeśli nie nastąpi oczekiwana poprawa, dawkę możesz powtórzyć po upływie 1-2 godzin