Kwas tolfenamowy

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Kwas tolfenamowy – jak działa, kiedy stosować i w jakich dawkach?

 

Jak działa?

Kwas tolfenamowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Z przewodu pokarmowego wchłania się szybko i prawie całkowicie.

Zastosowanie

Lek wskazany jest w leczeniu ostrego napadu migreny.

Dawkowanie, sposób przyjmowania

Stosuje się 200 mg po wystąpieniu pierwszych objawów napadu migreny. W przypadku braku poprawy dawkę można powtórzyć po 2 godzinach. Maksymalna dawka dobowa wynosi 400 mg.

Kiedy nie stosować?

Nie stosuj kwasu tolfenamowego, jeśli masz nadwrażliwość na ten lek lub którykolwiek składnik preparatu, jeśli występuje u ciebie nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ, zwłaszcza jeśli przyjmowanie tych leków wywoływało napady astmy oskrzelowej, pokrzywkę lub ostry nieżyt błony śluzowej nosa.

Kwasu tolfenamowego nie powinny przyjmować osoby z czynną lub w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka, dwunastnicy lub z krwotokiem z przewodu pokarmowego, z zaawansowaną niewydolnościa nerek i/lub wątroby, z zaawansowaną niewydolnością serca, z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Kiedy zachować ostrożność?

Należy zachować szczególną ostrożność u chorych na porfirię, toczeń rumieniowaty układowy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego i Crohna, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz u chorych po dużych zabiegach chirurgicznych.

U chorych przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe zaleca się śledzenie parametrów krzepnięcia.

Należy zachować ostrożność u chorych z przebytą chorobą wrzodową, zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby w wywiadzie, jak również u chorych w podeszłym wieku (w trakcie leczenia należy monitorować u nich parametry czynności nerek, wątroby i serca).

Stosowanie u dzieci

Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kwasu tolfenamowego u dzieci.

Ciąża i okres karmienia piersią

Nie należy stosować leku w III trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.

Jak stosować z innymi lekami?

Nie należy stosować kwasu tolfenamowego z innymi NLPZ ze względu na wzrost ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego. Ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia nie zaleca się jednoczesnego stosowania z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Kwas tolfenamowy, podobnie jak inne NLPZ, może osłabiać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, w tym leków moczopędnych.

Wpływ na zdolność prowadzenia samochodu i obsługę maszyn

Chorzy z zawrotami głowy nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Częstsze działania niepożądane

Biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, niestrawność, pokrzywka, wyprysk, zaburzenia oddawania moczu i zmiana jego zabarwienia, zawroty i bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia czynności wątroby.

Lecz się mądrze i pamiętaj:

  • Nie stosuj leków zawierających kwas tolfenamowy z innymi NLPZ ze względu na wzrost ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego.
  • Maksymalna dawka dobowa kwasu tolfenamowego wynosi 400 mg. Zażywaj jedną tabletkę 200 mg po wystąpieniu bólu migrenowego. Jeśli nie nastąpi oczekiwana poprawa, dawkę możesz powtórzyć po upływie 1-2 godzin

reklama