Leki bezpieczne dla osób z nadciśnieniem

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej powszechnych chorób – szacuje się, że może cierpieć na nie nawet co trzeci dorosły Polak. Jednocześnie tylko 30% z nich zdaje sobie sprawę ze swojego stanu.

 

W chorobie nadciśnieniowej ciśnienie tętnicze utrzymuje się powyżej 140/90 mm Hg i więcej. Nadciśnienie tętnicze może przebiegać bezobjawowo lub też jego objawy są mało charakterystyczne (np. bóle głowy, bezsenność, pobudliwość, łatwe męczenie się, zaczerwienienie twarzy, szyi, klatki piersiowej, kołatania serca).

Czym grozi nieleczone nadciśnienie?

Stale podwyższone ciśnienie tętnicze wywołuje szereg reakcji i zmian chorobowych w całym układzie krwionośnym, a także w różnych organach, zwłaszcza w mózgu, nerkach i narządzie wzroku. Nadciśnienie tętnicze należy traktować więc jako bardzo ważny czynnik ryzyka wystąpienia różnych groźnych chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek czy uszkodzenie wzroku. Nie bez powodu więc, nadciśnienie tętnicze uznaje się za jedną z najważniejszych przyczyn zgonów na świecie.


"Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do innych groźnych chorób"

Jak leki są bezpieczne przy nadciśnieniu?

Przy tej podstępnej chorobie należy być czujnym. Okazuje się bowiem, że niektóre leki dostępne bez recepty mogą wpływać na skuteczność leczenia nadciśnienia. Warto wiedzieć, że niektóre popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą powodować wzrost ciśnienia krwi. Takimi lekami są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, substancje takie jak: ibuprofen, naproksen, meloksykam czy diklofenak). Hamują one syntezę prostaglandyn, które w ludzkim organizmie powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych.

leki a nadciśnienie

Poprzez to działanie NLPZ mogą spowodować zmiany przepływu krwi przez nerki, co w rezultacie prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Leki z grupy NLPZ zmniejszają również skuteczność działania leków hipotensyjnych, stosowanych w leczeniu choroby nadciśnieniowej i niedokrwiennej serca oraz w niewydolności krążenia.


Niektóre popularne leki przeciwbólowe mogą powodować wzrost ciśnienia krwi

Kiedy cierpisz na ból, gorączkę, przeziębienie lub grypę a jednocześnie masz nadciśnienie tętnicze – lecz się mądrze – wybierz lek na bazie paracetamolu. Paracetamol to odpowiedni wybór dla osób z nadciśnieniem tętniczym, gdyż w przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie zmienia ciśnienia krwi i nie wpływa na skuteczność leków hipotensyjnych stosowanych w chorobie nadciśnieniowej i niedokrwiennej serca oraz w niewydolności krążenia.

reklama