Karmisz piersią? Dowiedz się, jak leczyć infekcje

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Podczas okresu laktacji kobiety zwracają szczególną uwagę na sposób odżywiania, ponieważ może on wpłynąć na jakość pokarmu. Podobna ostrożność jest zalecana przy przyjmowaniu leków. Co jednak zrobić, kiedy w tym szczególnym okresie kobieta zachoruje na przeziębienie lub grypę? Jak walczyć z infekcją, aby było to bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka?

 

Kobieta karmiąca piersią może wspomagać się w czasie choroby domowymi sposobami leczenia objawów przeziębienia i grypy, takimi jak okłady czy inhalacje. Należy jednak unikać stosowania herbat i preparatów ziołowych, ponieważ ich wpływ na kobiety w ciąży oraz karmiące piersią jest nieznany.

Karmienie piersią, podobnie jak ciąża, nie wyklucza całkowicie przyjmowania leków dostępnych bez recepty. Kobiety karmiące piersią powinny być jednak świadome, że leki dostępne bez recepty nie zawsze można bezpiecznie stosować podczas okresu laktacji. Wszystko zależy od farmakologicznych właściwości zastosowanych w nich substancji czynnych oraz od ich zdolności przenikania do mleka matki.

Leki bezpieczne podczas laktacji

Całkowicie bezpieczne dla karmionego dziecka są leki stosowane lub działające miejscowo, a więc te, które nie wchłaniają się do krwi. Należą do nich spraye lub krople podawane donosowo (np. z solą fizjologiczną). Sięgając po preparaty zawierające substancje likwidujące obrzęk błony śluzowej nosa (np. oksymetazolinę) można być spokojnym, gdyż praktycznie nie przenikają one do mleka. W razie niepewności, warto przeczytać zalecenia zawarte w ulotce.

karmienie piersią a przeziębienie


"Karmiące matki mogą bezpiecznie przyjmować paracetamol"

Gorączkę, ból głowy, gardła, bóle mięśni i stawów występujące w przebiegu grypy i przeziębienia najczęściej zwalcza się za pomocą jednoskładnikowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Najbezpieczniejszy z nich jest paracetamol, który skutecznie zwalcza ból i gorączkę – jego bezpieczeństwo u karmiących matek zostało naukowo potwierdzone. Spośród grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) najlepiej poznane jest działanie ibuprofenu, który w minimalnym stopniu przenika do mleka matki i przez to może być bezpiecznie stosowany przez kobiety karmiące piersią. Nie należy jednak zapominać, że możliwość stosowania podczas laktacji nie jest uniwersalną cechą dla wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych! Kobieta karmiąca piersią powinna bezwzględnie unikać kwasu acetylosalicylowego (aspiryny).

Czego nie zażywać w trakcie karmienia piersią?

Jest jednak grupa leków, których substancje wchłaniają się do mleka matki. Istotne wówczas jest, jaka część dawki przenika do mleka. Decyduje o tym rozpuszczalność substancji czynnej w tłuszczach, rozmiar jej cząsteczki, zdolność do wiązania z białkami krwi czy nawet kwasowość mleka. Należy również zwrócić uwagę na dawkę i sposób podania leku. Przykładowo, lek podany dożylnie szybciej dostanie się do mleka niż ten podany doustnie. Lek przyjmowany w większej dawce osiągnie wyższe stężenie w organizmie dziecka niż ten sam lek przyjęty w dawce mniejszej.


Gdy gorączkujesz, nie przerywaj karmienia. Twoje dziecko właśnie wtedy bardzo potrzebuje przeciwciał zawartych w mleku

W związku z tym, że dużo leków stosowanych na objawy przeziębienia i grypy występuje w postaci preparatów złożonych (zawierających dwie lub więcej substancji czynnych), należy dokładnie zapoznać się ze składem leku podanym na opakowaniu. Do paracetamolu lub NLPZ, które działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, często dołączana jest pseudoefedryna – lek zmniejszający obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Osiąga nieduże stężenie w pokarmie, ale jej wpływ na organizm dziecka nie jest dobrze poznany, więc lepiej zrezygnować z leków, które zawierają ten składnik.

Podobnie jest w przypadku leku o działaniu zbliżonym do pseudoefedryny – fenylefryny. Kobiety karmiące piersią powinny także unikać preparatów złożonych zawierających dekstrometorfan – lek tłumiący suchy kaszel. Nie należy również przyjmować gwajafenezyny stosowanej w leczeniu kaszlu mokrego, gdyż brakuje danych dotyczących jej przenikania do mleka ludzkiego.

reklama