Jak leczyć przeziębienie lub grypę podczas ciąży?

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Sezon jesienno-zimowy to czas zwiększonego ryzyka złapania infekcji. Ze względu na osłabienie układu odpornościowego podczas ciąży, przyszłe matki są szczególnie narażone na przeziębienia i grypę. Jak mądrze leczyć chorobę w czasie ciąży?

 

Leczenie przeziębienia w ciąży

Zwykłe przeziębienie daje objawy takie jak: uczucie ogólnego rozbicia, ból gardła, chrypka, lekki ból głowy, katar, a czasem również nieznacznie podwyższona temperatura ciała. Te dolegliwości zwykle nie niosą ze sobą ryzyka wystąpienia poważnych konsekwencji i można zwalczać je za pomocą domowych metod. Należy tylko zadbać o dobre nawodnienie.

Domowe metody nie powinny jednak oznaczać sięgania po popularne “ziółka”. Europejska Agencja Leków nie rekomenduje stosowania preparatów ziołowych podczas ciąży. Ze względu na bogactwo ich składu nie można mieć stuprocentowej pewności, że są bezpieczne dla płodu.

leki w ciązy

 

Leczenie grypy w ciąży

Grypa wiąże się z nieco większym ryzykiem dla ciężarnej kobiety niż pospolite przeziębienie. W przeciwieństwie do przeziębienia, grypa atakuje gwałtownie, powodując takie objawy jak: silny ból głowy, suchy męczący kaszel, wysoka gorączka, katar oraz „łamanie w kościach”. Ciężarna kobieta podejrzewająca u siebie grypę powinna skontaktować się z lekarzem i pod jego nadzorem zastosować właściwe leczenie. Nieleczona grypa w ciąży może bowiem skutkować niebezpiecznymi powikłaniami zarówno dla matki, jak i dziecka.


"Wysoka gorączka jest bardzo niebezpieczna w I trymestrze"

Szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa płodu jest zwalczanie gorączki. Wskutek zmian hormonalnych, temperatura ciała kobiety (szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży) podnosi się średnio o 0,5 st. C. Temperatura ciała w granicach 37 stopni jest więc czymś zupełnie normalnym. Problem pojawia się jednak, kiedy w wyniku infekcji rozwinie się gorączka powyżej 39 stopni. Tak wysoka temperatura ciała jest bardzo niebezpieczna w I trymestrze, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Niebezpieczeństwo pojawia się też w ostatnich tygodniach ciąży, gdyż może stać się przyczyną przedwczesnego porodu.

Gdy już przytrafi nam się grypa w ciąży, należy jak najwięcej wypoczywać i pozostać w łóżku, bo „przeziębienie grypy” grozi powikłaniami tej choroby, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Zalecane jest picie dużych ilości płynów w celu nawodnienia organizmu. Niektóre napoje (np. sok z malin) mają właściwości napotne, a więc ułatwiają walkę z gorączką. Należy postarać się też o nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Zatkany nos można spróbować udrożnić za pomocą inhalacji (ale pamiętajmy: w ciąży nie należy stosować kropli do nosa zawierających leki obkurczające śluzówkę błony nosa!).

Jeśli objawy grypy i przeziębienia są bardzo dokuczliwe, ciężarna kobieta może sięgnąć po leki wydawane bez recepty, aczkolwiek przed ich użyciem zalecana jest konsultacja lekarska.

Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Paracetamol jest zalecanym lekiem, za pomocą którego ciężarna kobieta może zwalczać objawy grypy i przeziębienia, a w szczególności gorączkę, ból głowy, ból gardła czy bóle kostne i mięśniowe. Nie można jednak zapominać, że paracetamol powinien być stosowany możliwie jak najkrócej i w jak najniższej dawce, z zachowaniem 4-6 godzinnych odstępów między kolejnymi dawkami.

Pamiętajmy, że u kobiet w ciąży dopuszczalne jest stosowanie preparatów zawierających paracetamol wyłącznie wtedy, gdy jest on jedyną zawartą w nich substancją czynną. Wyklucza to stosowanie leków złożonych, przeznaczonych do zwalczania innych poza bólem i gorączką objawów przeziębienia czy grypy, takich jak katar, kaszel czy ból zatok.


W ciąży dopuszczalne jest stosowanie tylko czystego paracetamolu

Nie należy również stosować połączenia paracetamolu z kofeiną. Paracetamol można stosować w całym przebiegu ciąży, co odróżnia go od dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna), które są bezwzględnie przeciwwskazane w III trymestrze ciąży, podczas gdy ich użycie w I i II trymestrze jest dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

reklama