Jak z bólem mogą walczyć alergicy?

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

W ostatnich latach problem alergii staje się coraz bardziej powszechny. Jakie leki przeciwbólowe mogą stosować alergicy?

 

Szacuje się, że problem alergii może dotyczyć nawet 20% populacji – tyle Polaków cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Substancje czynne popularnych środków przeciwbólowych mogą wywoływać u alergików nadwrażliwość. Zatem bez względu na to, z jaką alergią się zmagasz – wziewną, skórną czy pokarmową – musisz wiedzieć, jakie leki będą dla ciebie bezpieczne.

Objawy uczulenia na lek

Reakcje alergiczne najczęściej pojawiają się na skórze. Może wystąpić:

  • pokrzywka,
  • obrzęk,
  • zmiany plamisto-grudkowe,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • rumień

Mogą również wystąpić inne reakcje uczuleniowe:

  • suchy kaszel
  • duszności 
  • katar

Należy pamiętać, że uczulenie na daną substancję może nawet doprowadzić do silnej reakcji anafilaktycznej, która może doprowadzić do zgonu.

Co można stosować?

Substancją, której osoby z alergią mogą być pewne jest paracetamol. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a do tego niezwykle rzadko powoduje reakcje alergiczne (w tym tak groźne skurcze oskrzeli).


"Substancją, której osoby z alergią mogą być pewne jest paracetamol"

Paracetamol jest również lekiem pierwszego wyboru u osób cierpiących z powodu tak zwanej astmy aspirynowej. Schorzenie to polega na wystąpieniu reakcji alergicznej w postaci skurczu oskrzeli i duszności po zażyciu kwasu acetylosalicylowego oraz innych leków przeciwzapalnych. Pacjenci z astmą aspirynową powinni mimo to stosować paracetamol ostrożnie, gdyż u ok. 5% z nich po zażyciu paracetamolu może dojść do objawów podobnych do astmy aspirynowej (jest to tzw. reakcja krzyżowa).


Szacuje się, że nawet u 25% populacji światowej występuje nadwrażliwość na leki

Kiedy cierpisz na ból, gorączkę, przeziębienie lub grypę a jednocześnie jesteś alergikiem – lecz się mądrze – wybierz lek na bazie paracetamolu.

reklama