Bóle pleców: nie tylko kręgosłup jest winowajcą

Bóle pleców, a zwłaszcza bóle okolic lędźwiowych, są najczęściej występującymi bólami przewlekłymi. Ocenia się, że dotykają nawet 90% populacji. Praktycznie każdy z nas doświadczył lub doświadczy w życiu takiego bólu. Jak zatem sobie z nim radzić?

 

Ból pleców dotyczy odcinka kręgosłupa od szyi aż do kości ogonowej. Najczęściej obejmuje część lędźwiową, kark i szyję. Ból taki utrudnia nam przyjęcie pozycji wyprostowanej, ale może też być odczuwany po przyjęciu takiej pozycji.

Co wywołuje bóle mięśniowe?

Bóle krzyża mają najczęściej podłoże mięśniowe, to znaczy są skutkiem nadmiernego napięcia lub utraty elastyczności mięśni w bolącej części kręgosłupa. Mięśnie te utrzymują kręgi w prawidłowej pozycji. Jeśli mięśnie nie działają jak należy, dochodzi do przesunięcia krążków kręgowych względem siebie. Przesunięte kręgi zaczynają naciskać na zakończenia nerwowe, co skutkuje odczuwaniem bólu.

ból pleców

Bóle kręgosłupa bardzo często są wynikiem trybu życia. Sprzyja im siedzący tryb życia, a zwłaszcza długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji (np. wielogodzinna praca przy komputerze) oraz brak aktywności fizycznej (nie uprawianie sportów). Z drugiej strony przyczyną może być nadmierny wysiłek i obciążenie – ciężka praca fizyczna, polegająca na częstym schylaniu się, podnoszeniu ciężarów, a szczególnie robieniu tego w sposób nieprawidłowy.


"Bólom kręgosłupa sprzyja siedzący tryb życia"

Jakie choroby mogą wywoływać ból pleców?

Ból kręgosłupa może być także związany ze stanami chorobowymi. Do chorób takich zaliczamy np. choroby reumatyczne: chorobę zwyrodnieniową stawów oraz  – bardziej specyficzne dla krzyża –  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa dotyczy kręgosłupa, ale u znacznej grupy osób chorych przebiega także z zajęciem innych stawów, głównie kończyn dolnych. Jest to choroba zaliczana do chorób autoimmunologicznych.

W chorobie tej kręgosłup jest niepodatny na zginanie, co z kolei powoduje ograniczenie ruchomości klatki piersiowej i ból kręgosłupa. Ból jest przewlekły (trwa ponad 3 miesiące), towarzyszy mu sztywność kręgosłupa, a objawy nasilają się w nocy. Wraz z rozwojem choroby pogłębia się ograniczenie ruchomości kręgosłupa, który sztywnieje w charakterystyczny sposób, dając obraz pochylenia sylwetki do przodu.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa występuje 7-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.  Zaczyna się przeważnie między 15 a 30 rokiem życia i dotyczy ok. 2% Polaków.

Do innych przyczyn bólów krzyża zaliczamy osteoporozę, dyskopatie oraz schorzenia takie jak np.: infekcje nerek, rwę kulszowa, półpasiec, a nawet niektóre choroby układu pokarmowego.


Rwa kulszowa to najdłuższy nerw ludzkiego ciała. Jego długość to główna przyczyna sporego obszaru bólu

Jak zapobiegać bólom krzyża?

Skuteczna będzie umiarkowana aktywność fizyczna, czyli odpowiednia dawka ruchu na co dzień: bieganie, pływanie i uprawianie innych sportów, zwłaszcza tych niezwiązanych z przeciążaniem kręgosłupa. Pomoże tez regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie kręgosłupa (np. joga).

Unikajmy długotrwałego siedzenia w  skrzywionej pozycji ciała. Jeśli już musimy pracować w pozycji siedzącej, to zadbajmy, żeby biurko i fotel znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Unikajmy też noszenia ciężkich toreb na jednym ramieniu. Zadbajmy o wygodne miejsce do spania i właściwie dobrany, komfortowy materac.

Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich stawów zależy również od diety. Dopilnujmy więc, aby była ona bogata w białko niezbędne do regeneracji struktur stawu, a także w owoce i warzywa. Choroby stawów często przebiegają bowiem ze stanem zapalnym, któremu przeciwdziałają antyutleniacze obecne w pokarmach roślinnych. Stawy kręgosłupa to tkanka kostna: do prawidłowego funkcjonowania wymaga więc wapnia, magnezu oraz witamin, zwłaszcza witaminy D3.

Co może pomóc w walce z bólem?

W niefarmakologicznym leczeniu bólów kręgosłupa stosuje się gimnastykę oraz masaże. Pomogą też leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Dobór leku musi uwzględniać stopień nasilenia bólu oraz choroby współtowarzyszące. Warto wiedzieć, że osoby z chorobą wrzodową czy stanem zapalnym błony śluzowej żołądka i dwunastnicy muszą unikać NLPZ, ostrożność podczas stosowania tych leków powinny też zachować osoby z ciężkim nadciśnieniem tętniczym.

reklama