Najczęstsze przyczyny bólu żołądka

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Ból żołądka to jedna z najczęstszych dolegliwości i może być objawem lub zwiastunem rozmaitych schorzeń. Choroby, które manifestują się bólem brzucha, mogą być bowiem „bardzo odległe” od przewodu pokarmowego – za przykład może tu posłużyć zawał serca.

 

Tego żołądek nie lubi

Przyczyny bólu żołądka często są bardzo prozaiczne. Może go wywołać podrażnienie błony śluzowej żołądka będące skutkiem spożycia nadmiernej ilości alkoholu czy ciężkostrawnego, tłustego, albo ostrego  jedzenia.


"Żołądek nie lubi alkoholu, stresu oraz ciężkostrawnego i ostrego jedzenia"

Częstą przyczyną bólu żołądka jest również tzw. „grypa żołądkowa”, czyli infekcja wirusowa, w której objawom grypopodobnym (bólowi głowy, łamaniu w kościach, kaszlowi, uczuciu ogólnego rozbicia i katarowi) towarzyszą objawy żołądkowe, takie właśnie jak ból oraz ostra biegunka.

Ból żołądka może też występować u osób cierpiących z powodu choroby refluksowej przełyku. Przyczyną refluksu jest zaburzenie funkcji zwieracza, który działa jak zawór pomiędzy żołądkiem i przełykiem, zapobiegając przedostawaniu się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Zaburzenie funkcji  zwieracza może nastąpić w przebiegu ciąży, po przejedzeniu czy pochylaniu się do przodu. Przedostanie się kwasu do przełyku powoduje uczucie pieczenia, palenia, a nawet bólu.

Żołądek nie lubi też stresu. Jego nadmiar może prowadzić do bólu, który przypomina ściskanie w dołku. Ból jest tak silny, że może nas nawet obudzić w nocy, a towarzyszą mu często uczucie wzdęcia i inne problemy gastryczne.

Ból żołądka jako objaw choroby

Ból żołądka towarzyszy także zapaleniu błony śluzowej żołądka. Zapalenie to może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zapalenie ostre mogą wywołać m.in. leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ) czy alkohol. Objawem jest bardzo silny ból w dołku podsercowym, który z czasem rozlewa się po całej górnej części brzucha. Bólowi towarzyszą krwiste wymioty, osłabienie i gorączka.

Helicobacter pylori

Zapalenie przewlekłe może rozwinąć się wskutek długotrwałego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub infekcji bakterią Helicobacter pylori. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.


Bólem żołądka objawia się zaawansowane już stadium raka żołądka

Obecnie wiadomo, że H. pylori odpowiada w przybliżeniu za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Co ciekawe, u większości zakażonych osób choroba nie rozwija się.  Wysunięto wiele hipotez wyjaśniających ten fakt, ale żadna z nich nie uzyskała powszechnej aprobaty. Oprócz niektórych leków czy bakterii przyczyną zapaleń przewlekłych może być nieregularny tryb życia, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zaburzenia metaboliczno-hormonalne (np. cukrzyca).

Ból żołądka (tzw. maska brzuszna zawału) może też być objawem zawału serca. Pojawia się wtedy ból w górnej części brzucha, często z towarzyszącą mu biegunką, nudnościami czy wymiotami, których nie da się wyjaśnić np. zatruciem czy infekcją.

reklama