Napięciowy ból głowy: gdy głowę ściska obręcz

Lekarz medycyny rodzinnej-rezydent

Marcin Szmigiel

Choć pewnie mało z nas zna to pojęcie, z danych statystycznych wynika, że napięciowy ból głowy to najczęściej występujący rodzaj pierwotnego bólu głowy. Przyjmuje się, że stanowi mniej więcej 80-90% wszystkich przypadków „zwykłego”, codziennego bólu.

 

Objawy napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy to obustronny, tępy, często ściskający ból, trwający od 30 minut do 7 dni, o nasileniu od niewielkiego do umiarkowanego.


"Ten rodzaj bólu jest jak ściskająca głowę obręcz"

Ma charakter uogólniony lub jest umiejscowiony w okolicy czołowo-skroniowej, z tyłu głowy i górnej części szyi. Może być związany ze skurczem mięśni karku lub mięśni dolnej części czaszki. Irytuje i nie pozwala się nam skupić na wykonywaniu naszych zadań i obowiązków. Opisując go, wielu pacjentów porównuje ten rodzaj bólu do uczucia ściskania, jakby głowę opasywała żelazna obręcz.

napięciowy ból głowy

Czym różni się ból typu napięciowego od migreny?

Ból typu napięciowego nie ma charakteru pulsującego (jest to ból stały) i nie nasila się pod wpływem wysiłku fizycznego (np. wchodzenie po schodach). Zwykle nie towarzyszą mu nudności, wymioty ani nadwrażliwość na światło, dźwięk lub zapachy, które są typowymi objawami pojawiającymi się w migrenie.

 

Jakie czynniki mogą wywoływać napięciowy ból głowy?

Występowaniu napięciowego bólu głowy może sprzyjać wiele czynników, takich jak depresja, stres i stany lękowe. Ból może być także wyzwalany przez niedobór snu, przemęczenie, alkohol, palenie tytoniu, głód (np. pominięcie posiłku), zmiany napięcia emocjonalnego (np. stres w pracy lub w domu), zmiany pogody, a nawet spanie w niewygodnej pozycji.


Kobiety są bardziej narażone na występowanie napięciowego bólu głowy

Leczenie napięciowego bólu głowy

W leczeniu napięciowych bólów głowy stosuje się preparaty dostępne bez recepty zawierające paracetamol, często w skojarzeniu z kofeiną, która ma za zadanie przyspieszać i nasilać działanie przeciwbólowe paracetamolu. Można także przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen. Należy przy tym pamiętać, aby środki przeciwbólowe stosować zgodnie z dawkowaniem zalecanym przez producenta. Nadużywanie tych leków, może prowadzić do wystąpienia tzw. bólu głowy z odbicia po odstawieniu.

Jak odróżnić migrenę, napięciowy i klasterowy ból głowy?

reklama