O czym świadczy ból w podbrzuszu?

Lek. med. chirurg-rezydent

Michał Wojtyniak

Ból w podbrzuszu nie jest osobną jednostką chorobową, ale może stanowić objaw wielu różnych schorzeń, dotyczących różnych narządów i układów: pokarmowego, moczowego i płciowego. Przy ustalaniu przyczyny bólu szczególnie pomocna może być jego lokalizacja – lewostronna czy prawostronna – oraz… płeć chorego.

 

Kobiece przypadłości

Wiele bólów w podbrzuszu jest specyficznych dla schorzeń kobiecych: stanów zapalnych jajników, jajowodów, macicy, endometriozy. Typowym przykładem „kobiecego” bólu odczuwanego w podbrzuszu jest kurczowy ból menstruacyjny, występujący na początku miesiączki lub kilka dni przed jej wystąpieniem. Podobnie jest w przypadku bólu występującego podczas owulacji.

Ból w podbrzuszu może wskazywać na rozstęp spojenia łonowego, będący skutkiem przebytych porodów pochwowych czy nadwyrężenia mięśni brzucha.


"Typowym przykładem bólu odczuwanego w podbrzuszu jest ból menstruacyjny"

U kobiet ból w podbrzuszu może mieć też podłoże psychogenne, czyli wynikać z tzw. somatyzacji – odczuwanej jako dolegliwość cielesna projekcji zaburzeń psychicznych, mogących być następstwem wcześniej doznawanej przemocy fizycznej, psychologicznej lub seksualnej.

ból podbrzusza
Wiele bólów w podbrzuszu jest specyficznych dla schorzeń kobiecych  

Some more

 

 

Bóle w podbrzuszu mogą też występować podczas ciąży. Nie muszą wtedy świadczyć o zagrożeniu, ale ich wystąpienie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, bo przyczyną ostrego bólu w podbrzuszu może być np. pęknięcie ciąży pozamacicznej. Wskazuje na nią nagły zlokalizowany ból (nie o charakterze skurczowym), często połączony z krwawieniem z pochwy, a czasem również z omdleniem i wstrząsem krwotocznym. Charakterystycznymi objawami są: zamknięte ujście szyjki macicy, niekiedy ostre wzdęcie brzucha lub tkliwy na ucisk guz przydatków.

Gdy ból jest ostry

Ostry ból w podbrzuszu może być objawem tak różnych schorzeń jak kamica nerkowa, kamica żółciowa czy zapalenia trzustki. Może towarzyszyć biegunce spowodowanej infekcją bakteryjną lub wirusową.


Ból w podbrzuszu, połączony z częstym oddawaniem moczu może oznaczać zapalenie pęcherza moczowwego

Kłucie odczuwane w dole brzucha, rozpierające bóle przychodzące falami, którym towarzyszą torsje i wzdęcia (objawy „ostrego brzucha”) mogą wskazywać na niedrożność jelit. Polega ona na  zatrzymaniu przepływu treści pokarmowej, spowodowanym przez przeszkody mechaniczne lub zaburzenia czynnościowe, np. niedokrwienie jelit. Jest to stan zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza!

Z kolei ból zlokalizowany po prawej stronie podbrzusza (w okolicach prawego dołu biodrowego) może wskazywać na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Warto wiedzieć, że wtedy ból nasila się pod wpływem ucisku oraz po podciągnięciu uda i skierowania go do wewnątrz. W przebiegu zapalenia zwykle występują nudności i wymioty, gorączka, biegunka (zwłaszcza u dzieci) lub zaparcia.

reklama