Paracetamol

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Paracetamol – jak działa, kiedy można go stosować, a kiedy zachować ostrożność?

 

Jak działa paracetamol?

Paracetamol to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, wykazujący słabe działanie przeciwzapalne. Działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe związane jest z hamowaniem prostaglandyn w centralnym układzie nerwowym.

Zastosowanie paracetamolu

Leczenie gorączki i bólów różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy (w tym migrena i ból napięciowy), bóle mięśniowe, bóle kostno-stawowe, gardła, ból zęba, nerwobóle.

Dawkowanie, sposób przyjmowania

W leczeniu bólu i gorączki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia lek stosuje się w dawce 500–1000 mg do 4 razy dziennie. W silniejszych dolegliwościach zaleca się rozpoczynanie leczenia od maksymalnej dawki pojedynczej (1000 mg).

Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych wynosi 4000 mg.

W celu uzyskania szybkiego efektu terapeutycznego zaleca się przyjmowanie leku na czczo.

paracetamol

Kiedy nie stosować paracetamolu?

Przeciwwskazaniem do stosowania paracetamolu jest nadwrażliwość (reakcja alergiczna) na paracetamol lub którykolwiek składnik preparatu oraz ciężka niewydolność wątroby lub nerek.

Kiedy zachować ostrożność?

Należy zachować ostrożność u chorych niedożywionych, głodzących się, a także w chorobie alkoholowej.

Stosowanie u dzieci

U dzieci poniżej 12 roku życia paracetamol stosuje się w postaci specjalnych preparatów, dostosowanych do wieku pacjenta. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci w wieku 4-12 lat jest granulat przyjmowany bezpośrednio na język (bez popijania). U dzieci poniżej 4 roku życia paracetamol stosuje się w postaci zawiesin doustnych w dawce 10-15 mg/kg masy ciała.

Ciąża i okres karmienia piersią

Paracetamol może być stosowany podczas ciąży i w okresie karmienia piersią pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad dawkowania oraz pod warunkiem zażywania leku w najniższej skutecznej dawce.

Jak stosować z innymi lekami?

Jednoczesne stosowanie paracetamolu z NLPZ zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek. Paracetamol może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych.

Łączenie paracetamolu z lekami intensywnie metabolizowanymi w wątrobie (np. ryfampicyną, niektórymi lekami przeciwpadaczkowymi, nasennymi) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Ryzyko uszkodzenia wątroby przez paracetamol zwiększa też przewlekłe nadmierne spożywanie alkoholu.

Paracetamol nie wpływa na skuteczność kwasu acetylosalicylowego, stosowanego w niskiej dawce w profilaktyce chorób układu krążenia.

Wpływ na zdolność prowadzenia samochodu i obsługę maszyn

Paracetamol nie wpływa na zdolność prowadzenia samochodu i obsługi maszyn.

Działania niepożądane

Paracetamol rzadko wywołuje działania niepożądane. Największe ryzyko związane jest z przedawkowaniem paracetamolu, które może powodować ciężką niewydolność wątroby i zgon chorego. Największe ryzyko występuje u ludzi głodujących i nadużywających alkoholu.

Już dwukrotne przekroczenie maksymalnej zalecanej dawki dobowej może spowodować objawy uszkodzenia wątroby.

Objawy przedawkowania to:

  • biegunka,
  • brak łaknienia,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • nadmierna potliwość,
  • ból w prawym podżebrzu,
  • żółtaczka, powiększenie wątroby.

Objawy te mogą wystąpić 2–4 dni po przedawkowaniu.

4–6 dni po przedawkowaniu występują jawne objawy niewydolności wątroby (m.in. zaburzenia oddychania, śpiączka, obrzęk mózgu, zaburzenia krzepnięcia, krwawienie z przewodu pokarmowego, nadmierny spadek poziomu cukru we krwi, kwasica metaboliczna, zaburzenia rytmu serca, zapaść naczyniowa). Wystąpienie objawów przedawkowania bezwzględnie wymaga leczenia szpitalnego.

Lecz się mądrze i pamiętaj:

  • Przestrzegaj zalecanego dawkowania leków zawierających paracetamol
  • Nie łącz leków z alkoholem – alkohol zaburza proces wchłaniania i wydalania leków z organizmu, może też nasilać działania niepożądane
  • Nie przyjmuj na raz dwóch lub więcej leków zawierających paracetamol

 

reklama

Free email marketing powered by FreshMail