-
Ospa wietrzna, mononukleoza, trzydniówka
Zgodnie z rekomendacjami polskich pediatrów gorączkę w ospie wietrznej należy obniżać paracetamolem. Ibuprofen aplikowany w przebiegu tej choroby zwiększa ryzyko zapalenia tkanek miękkich (np. skóry), wywołane przez bakterie z gatunku paciorkowców.
Także w przypadku mononukleozy i trzydniówki lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol, a nie ibuprofen. Ten drugi zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu i sprzyja nadkażeniom.
-
Przeziębienie, zapalenie ucha, ząbkowanie
W przypadku bólu i gorączki towarzyszących infekcji grypopodobnej, zapaleniu ucha czy dolegliwości związanych z ząbkowaniem paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia oraz UNICEF. Jeżeli jest stosowany w odpowiednich dawkach (15 mg/kg masy ciała) jest tak samo skuteczny jak ibuprofen (10 mg/kg masy ciała), a przy tym dodatkowo nie podrażnia żołądka. Jeżeli wysoka gorączka utrzymuje się powyżej 2-3 dni można rozważyć zastosowanie terapii naprzemiennej (raz paracetamol, raz ibuprofen) po konsultacji z lekarzem.
-
Gorączka towarzysząca biegunce
Podczas biegunki czy wymiotów istnieje ryzyko odwodnienia. Często może temu towarzyszyć wysoka gorączka. W takich sytuacjach lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol. Ibuprofen może wtedy działać toksycznie na nerki oraz drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego, zatem należy go wykluczyć z terapii gorączki towarzyszącej dolegliwościom żołądkowo-jelitowym.
Dowiedz się, jak naturalnie wspierać leczenie dziecka.
Na co zwracać uwagę przy wyborze leku?
- Mała ilość płynu – leki z paracetamolem w wersji FORTE (bardziej stężone) pozwalają na podanie dziecku mniejszej ilości płynu w porównaniu do standardowych zawiesin. Dzięki małej objętości leku, dziecko chętniej przyjmuje zawiesinę.
- Przyjemny smak – dzieci unikają smaków kwaśnych i gorzkich, dlatego warto zwrócić uwagę w aptece na szeroki wybór dostępnych smaków i dopasować go do preferencji smakowych dziecka.
- Bezpieczeństwo – w trakcie długotrwałego stosowania leków należy pamiętać o wrażliwym przewodzie pokarmowym małego dziecka.
Doustne leki z paracetamolem czy ibuprofenem przeznaczone dla małych dzieci różnią się od produktów przeznaczonych dla osób dorosłych zarówno pod względem dawki, jak i postaci.
Dzieciom zamiast tabletek czy kapsułek najczęściej podaje się zawiesiny lub syropy. Skuteczna jednorazowa dawka paracetamolu u dziecka młodszego wynosi 15 mg/kg masy ciała (podawana maksymalnie 4 razy dziennie), co potwierdziły badania z 2015 roku. Nieco starsze dzieci (powyżej 4 roku życia) mogą zastosować saszetki z paracetamolem w postaci przyjemnego w smaku granulatu. Można je stosować bezpośrednio na język, bez konieczności popijania wodą.