Jakich leków unikać zbijając gorączkę u dziecka?

Do najczęstszych chorób dziecięcych przebiegających z gorączką należą: wirusowe infekcje grypopodobne, infekcje układu pokarmowego (spowodowane głównie przez rotawirusy), ospa wietrzna, świnka, różyczka. Poniżej wyjaśniamy jak dopasować lek do choroby dziecka, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

 
  • Ospa wietrzna, mononukleoza, trzydniówka

Zgodnie z rekomendacjami polskich pediatrów gorączkę w ospie wietrznej należy obniżać paracetamolem. Ibuprofen aplikowany w przebiegu tej choroby zwiększa ryzyko zapalenia tkanek miękkich (np. skóry), wywołane przez bakterie z gatunku paciorkowców.

Także w przypadku mononukleozy i trzydniówki lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol, a nie ibuprofen. Ten drugi zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu i sprzyja nadkażeniom.

 

shutterstock_504227968

 

  • Przeziębienie, zapalenie ucha, ząbkowanie

W przypadku bólu i gorączki towarzyszących infekcji grypopodobnej, zapaleniu ucha czy dolegliwości związanych z ząbkowaniem paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia oraz UNICEF. Jeżeli jest stosowany w odpowiednich dawkach (15 mg/kg masy ciała) jest tak samo skuteczny jak ibuprofen (10 mg/kg masy ciała), a przy tym dodatkowo nie podrażnia żołądka. Jeżeli wysoka gorączka utrzymuje się powyżej 2-3 dni można rozważyć zastosowanie terapii naprzemiennej (raz paracetamol, raz ibuprofen) po konsultacji z lekarzem.

  • Gorączka towarzysząca biegunce

Podczas biegunki czy wymiotów istnieje ryzyko odwodnienia. Często może temu towarzyszyć wysoka gorączka. W takich sytuacjach lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol. Ibuprofen może wtedy działać toksycznie na nerki oraz drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego, zatem należy go wykluczyć z terapii gorączki towarzyszącej dolegliwościom żołądkowo-jelitowym.

Dowiedz się, jak naturalnie wspierać leczenie dziecka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze leku?

  • Mała ilość płynu – leki z paracetamolem w wersji FORTE (bardziej stężone) pozwalają na podanie dziecku mniejszej ilości płynu w porównaniu do standardowych zawiesin. Dzięki małej objętości leku, dziecko chętniej przyjmuje zawiesinę.
  • Przyjemny smak – dzieci unikają smaków kwaśnych i gorzkich, dlatego warto zwrócić uwagę w aptece na szeroki wybór dostępnych smaków i dopasować go do preferencji smakowych dziecka.
  • Bezpieczeństwo – w trakcie długotrwałego stosowania leków należy pamiętać o wrażliwym przewodzie pokarmowym małego dziecka.

 

 

Doustne leki z paracetamolem czy ibuprofenem przeznaczone dla małych dzieci różnią się od produktów przeznaczonych dla osób dorosłych zarówno pod względem dawki, jak i postaci.

Dzieciom zamiast tabletek czy kapsułek najczęściej podaje się zawiesiny lub syropy. Skuteczna jednorazowa dawka paracetamolu u dziecka młodszego wynosi 15 mg/kg masy ciała (podawana maksymalnie 4 razy dziennie), co potwierdziły badania z 2015 roku. Nieco starsze dzieci (powyżej 4 roku życia) mogą zastosować saszetki z paracetamolem w postaci przyjemnego w smaku granulatu. Można je stosować bezpośrednio na język, bez konieczności popijania wodą.

 

 

 

reklama