Według lekarzy zajmujących się tą dolegliwością, często są to kobiety od wielu lat cierpiące na nawracające bóle głowy i przyjmujące od kilku do nawet kilkunastu tabletek przeciwbólowych na dobę.
Osobami bardziej narażonymi na tę chorobę są też ci, którzy równocześnie nadużywają alkoholu i kofeiny oraz palą papierosy.
Jak objawia się polekowy ból głowy?
Polekowy ból głowy z odbicia jest tępym, obustronnym bólem całej głowy, zwykle odczuwanym jako ucisk, głównie w okolicach czołowo-skroniowych.
Występuje od rana, pojawia się tuż po przebudzeniu, często skłaniając do przyjęcia leku przeciwbólowego. Ponieważ równie często nawraca, kiedy działanie leku ustanie, ponownie skłania pacjenta do przyjęcia leku. W ten sposób może wytworzyć się „błędne koło” częstego sięgania po lek w celu zwalczenia nawracającego bólu.
"Polekowe bóle głowy wywołują także leki kupowane bez recepty"
Warto pamiętać, że polekowe bóle głowy z odbicia może wywoływać niemal każdy nadużywany lek przeciwbólowy, zarówno ten dostępny bez recepty, jak również leki przepisywane przez lekarza, np. preparaty stosowane w leczeniu bólów migrenowych.
Kiedy może się okazać, że mamy do czynienia z polekowym bólem głowy z odbicia?
- Pacjent przyjmuje jeden lub kilka leków przez okres dłuższy niż 3 miesiące z powodu częstych bólów głowy.
- Ból występuje częściej niż 15 dni w miesiącu.
- Ból pojawia się lub istotnie nasila podczas stosowania leku.
- Ból ustępuje lub zmniejsza się do stanu wyjściowego w ciągu 2 miesięcy od odstawienia leku.
Leczenie bólu głowy z odbicia
Ważne jest odstawienie leków przeciwbólowych – nagłe lub stopniowe. Pacjent powinien być w stałym kontakcie z lekarzem. Należy liczyć się z tym, że pojawią się objawy abstynencji, wynikające z odstawienia leku. Najbardziej nasilone objawy abstynencji utrzymują się zwykle tylko przez kilka, do dziesięciu dni. Mogą to być: ból głowy oraz inne objawy takie jak nudności, wymioty, bezsenność, lęk.