Polekowy ból głowy z odbicia

Doradca Medyczny

Krzysztof Czerwiński

Polekowy ból głowy występuje najczęściej u osób, które przyjmują leki przeciwbólowe codziennie lub prawie codziennie. Do tej grupy należą osoby m.in. cierpiące na migrenę lub napięciowy ból głowy.

 

Według lekarzy zajmujących się tą dolegliwością, często są to kobiety od wielu lat cierpiące na nawracające bóle głowy i przyjmujące od kilku do nawet kilkunastu tabletek przeciwbólowych na dobę.

Osobami bardziej narażonymi na tę chorobę są też ci, którzy równocześnie nadużywają alkoholu i kofeiny oraz palą papierosy.

Jak objawia się polekowy ból głowy?

Polekowy ból głowy z odbicia jest tępym, obustronnym bólem całej głowy, zwykle odczuwanym jako ucisk, głównie w okolicach czołowo-skroniowych.
Występuje od rana, pojawia się tuż po przebudzeniu, często skłaniając do przyjęcia leku przeciwbólowego. Ponieważ równie często nawraca, kiedy działanie leku ustanie, ponownie skłania pacjenta do przyjęcia leku. W ten sposób może wytworzyć się „błędne koło” częstego sięgania po lek w celu zwalczenia nawracającego bólu.


"Polekowe bóle głowy wywołują także leki kupowane bez recepty"

Warto pamiętać, że polekowe bóle głowy z odbicia może wywoływać niemal każdy nadużywany lek przeciwbólowy, zarówno ten dostępny bez recepty, jak również leki przepisywane przez lekarza, np. preparaty stosowane w leczeniu bólów migrenowych.

Kiedy może się okazać, że mamy do czynienia z polekowym bólem głowy z odbicia?

  • Pacjent przyjmuje jeden lub kilka leków przez okres dłuższy niż 3 miesiące z powodu częstych bólów głowy.
  • Ból występuje częściej niż 15 dni w miesiącu.
  • Ból pojawia się lub istotnie nasila podczas stosowania leku.
  • Ból ustępuje lub zmniejsza się do stanu wyjściowego w ciągu 2 miesięcy od odstawienia leku.

Leczenie bólu głowy z odbicia

Ważne jest odstawienie leków przeciwbólowych – nagłe lub stopniowe. Pacjent powinien być w stałym kontakcie z lekarzem. Należy liczyć się z tym, że pojawią się objawy abstynencji, wynikające z odstawienia leku. Najbardziej nasilone objawy abstynencji utrzymują się zwykle tylko przez kilka, do dziesięciu dni. Mogą to być: ból głowy oraz inne objawy takie jak nudności, wymioty, bezsenność, lęk.

reklama