Pourazowy ból głowy: kiedy może być groźny?

Każdy uraz głowy może okazać się poważnym, ale nie każdy prowadzi do wystąpienia typowych objawów. Jednym z towarzyszących urazom głowy objawów jest ból głowy, który może być oznaką bardzo poważnych komplikacji w obrębie mózgoczaszki.

 

Pourazowy ból głowy występuje zwykle po upływie od kilku godzin do dwóch tygodni od urazu. Na ogół jest to ból określany jako tępy, o charakterze ściskania lub rozpierania. Często zwiększa się pod wpływem takich czynników, jak zimno, dotyk lub czynniki psychologiczne. Słabo reaguje na leki przeciwbólowe. Często towarzyszą mu zawroty głowy, zaburzenia równowagi, uczucie oszołomienia.

Rodzaje pourazowego bólu głowy

Ostry ból pourazowy – ten rodzaj bólu występuje wkrótce po urazie (wstrząśnienie mózgu). Towarzyszą mu nudności i wymioty.

Przewlekły (późny) pourazowy ból głowy – oprócz bólu głowy może obejmować również zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, męczliwość, obniżony nastrój, zaburzenia pamięci oraz zaburzenia snu.


"Nawet niewielki uraz głowy może okazać się poważnym"

ból głowy pourazowy

Leczenie

W przewlekłych postaciach pourazowego bólu głowy stosuje się głównie leki przeciwbólowe (np. paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne), leki przeciwdepresyjne, a także psychoterapię.

Należy pamiętać o tym, że w następstwie urazu głowy może wystąpić poważny stan chorobowy, niekiedy stwarzający bezpośrednie zagrożenie dla życia. Najczęściej jest to krwawienie śródczaszkowe. Jego objawem jest zwykle nagły, bardzo silny ból głowy, dodatkowo może się pojawić sztywność karku, nudności i wymioty, a także zaburzenia świadomości oraz objawy neurologiczne takie jak: niedowład, rozszerzenie źrenicy jednego oka, zaburzenia widzenia i czucia. Wtedy niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska!

Pamiętajmy, że nawet niewielki uraz głowy (np. upadek z łóżka) może okazać się poważnym. Dlatego też nigdy nie należy lekceważyć objawów.

reklama