Sposoby na ból pleców w ciąży

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Bóle krzyża, czyli bóle odcinka kręgosłupa fachowo zwanego lędźwiowo-krzyżowym stanowią bardzo poważny problem medyczny, gdyż mogą dotyczyć nawet 90% populacji. Bóle krzyża to najczęściej występujące bóle o charakterze przewlekłym. Bóle te dotyczą zwykle kobiet w wieku 45-60 lat, ale istnieje szczególna młodsza grupa wiekowa, w której bóle krzyża stanowią poważny kłopot. Grupą tą są kobiety w ciąży.

 

Okres ciąży stanowi dla organizmu kobiety poważne obciążenie, szczególnie w odniesieniu do układu kostno-szkieletowego. To właśnie wtedy zwykle występują uciążliwe bóle lędźwi oraz bóle w obrębie miednicy. Z danych statystycznych wynika, że bóle pleców występują aż u 45-55% ciężarnych pań. Pojawiają się pomiędzy 12. a 18. tygodniem ciąży, a ich częstość wzrasta w 24-30 tygodniu ciąży i, co gorsza, nasila się wraz z każdą kolejną ciążą.


"Bóle krzyża mijają pomiędzy 3 i 6 miesiącem po porodzie"

Dlaczego w ciąży boli krzyż?

Poszerzenie spojenia łonowego, będące skutkiem działania hormonów wytwarzanych podczas ciąży i prowadzące do zwiększenia ilości „miejsca” dla powiększającej się macicy nie ma wpływu na bóle krzyża odczuwane podczas ciąży. Za przyczynę tych bólów uznaje się zmianę postawy ciała przyszłej mamy, polegającą na przeniesieniu środka ciężkości i wzrostu masy ciała, co wywiera znaczny wpływ na układ kostny i mięśniowy.

ból pleców w ciąży
Bóle krzyża występują aż u 45-55% ciężarnych pań

Otóż organizm kobiety stara się zrównoważyć chroniczne pochylenie do przodu, zwiększając wygięcie dolnej części kręgosłupa w stronę brzucha, a więc odchyla ciało do tyłu. Wywiązuje się długotrwały stan „naprężenia”, który zakłóca pracę stawów krzyża i bioder (obniża się ruchomość) oraz wiązadeł, a to z kolei powoduje dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i miednicy. Sytuacja wraca do normy zwykle pomiędzy 3 i 6 miesiącem po porodzie.

Jak leczyć bóle krzyża towarzyszące ciąży?

Dobrym rozwiązaniem jest fizykoterapia, a także właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe oraz masaże. W nasilonych dolegliwościach bólowych można rozważyć zastosowanie paracetamolu, który jako jedyny z prostych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty może być bezpiecznie stosowany w całym przebiegu ciąży, a także później, w okresie karmienia piersią.

Paracetamol stosuje się w jednorazowej dawce od 500 mg do 1000 mg (czyli 1-2 zwykłe tabletki), pamiętając o zachowaniu 4-6 godzinnych odstępów między kolejnymi dawkami. Maksymalna dawka dobowa to 4 gramy tej substancji (zwykle 8 tabletek). Dla pewności, decyzję o jego użyciu najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym.


Ukojenie dla bolących pleców przyniesie masaż i pływanie

Warto wspomnieć, że stosowanie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) czy ibuprofenu nie jest zalecane u kobiet w ciąży, a zwłaszcza podczas jej III trymestru. Po 28. tygodniu ciąży na skutek stosowania tych leków występuje ryzyko rozwoju nadciśnienia płucnego u płodu. Poza tym leki te mogą zakłócić przebieg akcji porodowej.

Zminimalizowanie bólów krzyża podczas ciąży jest łatwiejsze u kobiet kontrolujących masę ciała, uprawiających regularne ćwiczenia. Aktywność fizyczna odgrywa szczególnie ważną rolę, gdyż dodatkowo wspomaga układ oddechowy, układ krążenia oraz reguluje przemianę materii.

reklama