Sposoby na ból zęba

Dr n. biol. Doradca medyczny

Tadeusz Lietz

Ból zęba lub tkanek go otaczających jest bardzo częstą dolegliwością, zwłaszcza u osób zaniedbujących higienę jamy ustnej. Jest też dolegliwością wyjątkowo dokuczliwą, każdy kogo choć raz w życiu bolał ząb, wie że ból ten może przeszkodzić w normalnym funkcjonowaniu. Co pomoże zwalczyć taki ból?

 

Bóle zębów powstają najczęściej w wyniku podrażnienia zakończeń bólowych znajdujących się w zębie. Ból zęba, oprócz samych zębów, może również obejmować całą szczękę. Ból może przybierać różne nasilenie – czasami odczuwalny jest tylko niewielki dyskomfort, czasami odczuwamy nieznośny, uciążliwy ból.


"Bóle zębów najczęściej spowodowane są próchnicą"

Ból zęba może być ciągły lub występować tylko pod wpływem podrażnienia  (np. zmiana temperatury, słodkie potrawy, żucie, szczotkowanie).

Dlaczego zęby bolą?

Bóle zębów najczęściej (90% przypadków) spowodowane są próchnicą oraz związanym z nią zapaleniem miazgi. Może też być wynikiem urazu a także efektem wyrzynania się zęba mądrości. Do bólów zęba zaliczamy też ból występujący po chirurgicznym usunięciu korzenia zęba (tzw. resekcja).

Próchnica rozwija się wskutek uszkodzenia szkliwa zęba przez produkty metabolizmu licznych bakterii bytujących w naszej jamie ustnej. Zmiany stopniowo szerzą się do głębszej warstwy, czyli zębiny. Konsekwencją nieleczonej próchnicy jest zapalenie miazgi zęba. W początkowym stadium ból może być prowokowany przez zimne napoje lub słodki smak w trakcie jedzenia i picia. Dodatkowo, możemy odczuwać ból przy nagryzaniu.

próchnica zęba

Dolegliwość może także przybierać na sile wieczorem lub w nocy, kiedy znajdujemy się w pozycji leżącej – ból będzie miał charakter tępy i tętniący. Gdy dochodzi do obumarcia zapalnie zmienionej miazgi, ból ustępuje, ale ząb nadal bardzo silnie reaguje na bodźce mechaniczne (żucie, ostukiwanie twardym przedmiotem), może także zmienić barwę (przebarwienie).


Z bólem zęba poradzą sobie nalewki walerianowe lub kamforowe. Nasączony wacik należy przyłożyć do zęba

Nieleczone zakażenie zębów szczęki doprowadza do zapalenia zatok przynosowych. Jednak znacznie częściej ból spowodowany przez zapalenie zatok odbierany jest jako wychodzący  z nieuszkodzonego zęba, co zostaje mylnie uznane za sygnał jego choroby. U pacjentów z „zatokowym” bólem zęba obserwuje się wrażliwość kilku tylnych zębów szczęki (np. trzonowych, przedtrzonowych) na żucie i ostukiwanie. Ból pojawia się pod wpływem zmiany pozycji głowy, zwłaszcza jej pochylaniu.

Sposoby na uśmierzenie bólu

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty. Do czasu wizyty można jednak stosować leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Leki te będą pomocne także w trakcie leczenia stomatologicznego. Pamiętajmy, by lek przeciwbólowy, którego chcemy użyć w leczeniu  bólu zębów, był odpowiednio dobrany do stanu naszego zdrowia. Paracetamol może być bezpiecznie stosowany przez chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, alergią oraz cierpiących na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Leczenie farmakologiczne bólu zęba można też wspomóc płukaniem jamy ustnej naparami z ziół, np. szałwii, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Ulgę przyniosą także płukanki (np. z naparu mięty). W oczekiwaniu na wizytę możemy też włożyć w bolący ubytek wacik nasączony olejkiem goździkowym lub kamforowym.

reklama